956 (556) 2010-06-11 - 2010-06-17

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 15 - 20.06.2010 r. (wtorek-niedziela) godz. 12.00-20.00; 22.06 - 31.07.2010 (wtorek-niedziela) godz. 10.00 - 17.00 - wystawa „RE. Produkt2" w ramach Gdynia Design Days; Organizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Urząd Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni
- 15.06 - 27.06.2010 r. - wystawa „Wspólne dziedzictwo i przyszłość Gminy Kosakowo i Gdyni";
Organizator: Sławomir Kitowski, Shiraz Park, Muzeum Miasta Gdyni.
- Wystawa Krzysztofa Kosowskiego „W stronę Dzbanogrodu" do 27.06.2010r.;
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00.
Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
W gdyńskiej Galerii „Ratusz" można oglądać wystawę „Listy do Syna", na którą składają się fotografie Chrisa Niedenthala oraz listy Wioletty Mikusek. Inspiracją do powstania zdjęć stały się przelane na papier refleksje i niepokoje spisane przez matkę i adresowane do syna, który urodził się z wadą genetyczną - zespołem Downa. Wystawę Galerii Ratusz (na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni) można oglądać do 25 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
***
W Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 1 na Obłużu prezentowana jest wystawa prac Jony Jung - ilustratorki takich książek dla dzieci jak „Florka", „Kosmita".
Książka „Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki" ilustrowana przez artystkę zwyciężyła w konkursie na książkę dla dzieci „Przecinek i kropka". Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże.
Wystawa potrwa do końca czerwca br. 
***
Do 24 czerwca 2010 r. w Galerii Engel prezentowana będzie wystawa „3D". Nazwa jest przekorną kompilacją od imion twórców: Doroty Gulbierz, Doroty Urbaniak-Pełki oraz Dariusza Twardocha. Prezentują oni swoje prace z zakresu trzech dziedzin sztuk plastycznych: ceramiki, biżuterii oraz malarstwa pastelowego. Otwarte od poniedziałku do piątku od 11.00 - 19.00. W sobotę od 11.00 - 15.00. Wstęp wolny. Galeria Engel, Gdynia, ul. Świętojańska 56 (naprzeciwko Pomnika Harcerzy); www.galeriaengel.pl
***
Do 17 czerwca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych ul. 3 Maja 27/31, prezentowana jest wystawa pn. „Poszukiwania". Autorami prac są uczestnicy zajęć z arteterapii, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Aktywni dla Zdrowia".
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria „Od czasu do czasu...", ul. Armatorów 31, zaprasza na wystawę prac prof. Jerzego Mierzejewskiego, która otwarta będzie do 29.06.2010 r. Galeria otwarta jest od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 11.00 - 16.00; www.galeriaoddo.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Bentkowskiej - Hlebowicz „PORTY" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV koło Hossy) do 30.06.2010. Joanna Bentkowska - Hlebowicz ukończyła studia na Wydziale Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Plastycznej w Olsztynie. Na wystawie „PORTY" prezentowane będą obrazy z ostatnich trzech lat wykonane w technice akrylu na płótnie; www.artinfo.pl/profile.
Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Do 15 czerwca gdyńska YMCA zaprasza na wystawę prac seniorów biorących udział w warsztatach pt: „TERAPIA PRZEZ SZTUKĘ". Prace, które zostały wykonane pod kierunkiem mgr Jolanty Smulkowskiej, prezentują Seniorzy z programu 55+, .
***
Muzeum MW i Klub MW „Riwiera" zapraszają na wystawę fotograficzną pt. „ORP Orzeł - w 70. rocznicę zaginięcia" do Małej Galerii Klubu MW /ul. Zawiszy Czarnego 1/. Wstęp wolny.
Wystawa prezentuje historię okrętu podwodnego ORP Orzeł od rozpoczęcia jego budowy 14 sierpnia 1936 roku do wyjścia na ostatni patrol 23 maja 1940 r.
W tym roku mija siódme dziesięciolecie od uznania 8 czerwca 1940 r. ORP Orzeł za zaginiony. Pomimo niezwykle krótkiej historii (podniesienie bandery 2 lutego 1939r.) okręt zyskał sławę brawurową ucieczką z internowania w Tallinie i przedarciem się przez Cieśniny Bałtyckie do Wielkiej Brytanii oraz zatopieniem statku Rio de Janeiro z transportem niemieckich wojsk inwazyjnych. W ostatnich latach, w związku z pojawieniem się nowych materiałów źródłowych, między historykami i publicystami rozgorzała dyskusja nad interpretacją wojennej działalności okrętu i jego dowódców.
Wystawa składa się z dwudziestu jeden plansz, na których zaprezentowane zostały fotografie i inne materiały archiwalne związane z przebiegiem służby okrętu. Kuratorem wystawy jest Lech Trawicki (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni). Projekt plastyczny wykonał Krzysztof Godlewski.
Wystawa czynna do 22 czerwca, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Po raz pierwszy w historii Pomorskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdyni odbędzie się wystawa dokonań artystycznych studentów ostatniego semestru kierunku Kulturoznawstwo specjalność Grafika Komputerowa i Reklama. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 19 czerwca o godzinie 14.45 w siedzibie uczelni przy ulicy Opata Hackiego 8 - 10 w Gdyni. Jest to świetna okazja do zapoznania się z ofertą szkoły i możliwościami, jakie daje wiedza zdobyta na tej uczelni.
***
Galeria Debiut zaprasza na wystawę grafiki „Letra - litera i znak". Towarzyszy ona Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie - jednej z najbardziej prestiżowych imprez tego typu na świecie.
Wystawa czynna jest w dni nauki szkolnej w godz. 8.30 - 15.00, w czwartek do godz. 18.00 Galeria Debiut w Zespole Szkół Plastycznych ul. Orłowska 8, Gdynia.
***
24 czerwca w hotelu „Kuracyjnym" w Gdyni Orłowie (al. Zwycięstwa 255) o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Barbary Esden-Tempskiej pod tytułem „Venezia - la prima seduzione" (Wenecja - pierwsze uwiedzenie). Cykl zdjęć jest autorską opowieścią o tym niezwykłym miejscu, refleksją o mieście i o ludziach. Wstęp wolny. Wystawa dostępna będzie przez miesiąc. Autorka - gdynianka, ukończyła Filmoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim oraz Fotografię w Warszawskiej Szkole Filmowej.