956 (556) 2010-06-11 - 2010-06-17

Zwycięski Dar Młodzieży!

Dar Młodzieży wygrał trzeci - ostatni - etap regat w ramach Historical Seas Tall Ships' Regatta! Wyścig odbywał się na trasie ze Stambułu do greckiego Lavrion. Gdyńska „biała fregata" okazała się najszybsza nie tylko w swojej klasie, ale też wśród wszystkich jednostek biorących udział w zawodach. Finisz regat to pasjonujący pojedynek bliźniaków - Daru i rosyjskiego Miru. Nasz żaglowiec zdołał utrzymać prowadzenie, chociaż różnice między jednostkami były niewielkie. Na trzecim miejscu, z dużą stratą do prowadzącego duetu, przypłynęła bułgarska Kaliakra. Warto zaznaczyć, że wszystkie te żaglowce mieliśmy okazję gościć w Gdyni podczas ubiegłorocznego zlotu żaglowców.
Historical Seas Tall Ships' Regatta to okolicznościowa impreza, w ramach której odbył się cykl regat i zlotów żaglowców z udziałem 17 jednostek różnej wielkości. Było to więc wydarzenie na dużo mniejszą skalę niż zlot, który gościliśmy w Gdyni przed rokiem. Impreza tego typu po raz pierwszy w historii gościła na akwenach Morza Czarnego i Egejskiego. Gospodarzami zlotów były cztery porty: Volos (Grecja), Warna (Bułgaria), Stambuł (Turcja) i Lavrion (Grecja), zaś trasa regat nawiązywała do mitycznej wyprawy po złote runo Jazona i Argonautów.
Dar Młodzieży, jako jedyny uczestnik z Polski, doskonale sprawdził się w roli naszego ambasadora. Gratulacje dla całej załogi! Dar Młodzieży będziemy mogli ponownie zobaczyć w macierzystym porcie Gdynia 22 czerwca 2010 roku.