958 (558) 2010-06-25 - 2010-07-01

Czar czterech podwórek

Na czterech podwórkach jednocześnie odbędzie się kolejna gdyńska wyprzedaż podwórkowa. Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca, na pchli targ zapraszają mieszkańcy Śródmieścia i Działek Leśnych. Będzie można wyszperać niejeden ciekawy ciuch w stylu vintage albo rzadką płytę winylową, stary medal, dobrą książkę i... 1001 drobiazgów. Wyprzedaż podwórkowa to sposób, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i sprzedać je temu, komu jeszcze się przydadzą. Przy okazji można zarobić kilka złotych i lepiej poznać własnych sąsiadów. Przekonali się o tym mieszkańcy kamienicy przy Placu Grunwaldzkim 16, którzy 1 maja zaprosili gdynian na swoje podwórko. Przyszło kilkaset osób i niemal każdy znalazł na wyprzedaży coś dla siebie. Zebrane pieniądze, ponad 1600 złotych, pomagają im zadbać o zieleń na podwórku. Podczas przygotowań do drugiej edycji wyprzedaży znaleźli się chętni, by włączyć się w akcję pod hasłem „Gdynia od podwórka". Sobotnia wyprzedaż odbędzie się w godzinach 13.00 - 17.00:
- przy ul. Świętojańskiej 13 (wejście przez bramę poniżej księgarni Świat Książki),
- przy ul. Świętojańskiej 62 (wejście przez bramę niedaleko sklepu Diverse),
- ponownie przy Placu Grunwaldzkim 16 (wejście przez bramę od ul. Armii Krajowej)
- a przy ul. Witomińskiej 10 w godz. 15.00 - 18.00 (na przeciwko Domu Aktora).
Głównym powodem organizacji wyprzedaży podwórkowej jest chęć pozytywnego działania i integracji. - Często rozmawialiśmy ze znajomymi o tym, jak ożywić naszą okolicę, bo tak naprawdę mieszkańcy prawie się nie znają, mimo że żyją tak blisko siebie - mówi Mariusz Jagłowski, który razem z przyjaciółmi organizuje wyprzedaż przy ulicy Świętojańskiej 13. - Chcemy się dobrze bawić i stworzyć fajny, międzysąsiedzki klimat. Wśród rzeczy, które zgromadzili na wyprzedaż, są stare monety i medale wojenne, książki, porcelana, plakaty, a nawet meble. Będzie też kilka innych niespodzianek zorganizowanych przez sąsiadów, których na razie nie zdradzamy - zapowiada Mariusz Jagłowski. Fotel bujany i sporo zabawek będzie można z kolei kupić na podwórku przy ulicy Witomińskiej 10.
Atrakcyjnie zapowiada się też wyprzedaż podwórkowa na dziedzińcu pomysłodawców akcji. Przy Placu Grunwaldzkim 16 o godzinie 16.00 w sobotę będzie można zobaczyć pokaz mody w wydaniu dziecięcym. W roli modelek i projektantek zarazem wystąpi grupa koleżanek z sąsiedztwa, w wieku od 5 do 12 lat: Hela, Marcelina, Mia, Monika, Nina, Róża i Sonia. Wszystkie stroje zaprojektowały na warsztatach prowadzonych przez Annę Wilczyńską, projektantkę odzieży, a jednocześnie mieszkankę kamienicy.
Aktualności na temat wyprzedaży podwórkowej można znaleźć w internecie. Pomysłodawcy zapraszają na wirtualny spacer po Gdyni i nie tylko.
Na www.gdyniaodpodworka.pl można zajrzeć do Barcelony albo Paryża. To coś w rodzaju gdyńskiego bloga, ilustrowanego zdjęciami niektórych zakątków, przykładów na "tak" i na "nie".
Kontakt - e-mail: wyprzedaz@gdyniaodpodworka.pl; www.gdyniaodpodworka.pl; tel. 509 060 529.