958 (558) 2010-06-25 - 2010-07-01

Laureaci Nagrody Literackiej GDYNIA 2010

Piąta, jubileuszowa edycja Nagrody Literackiej Gdynia zwieńczona. Kapituła ponownie zaskoczyła i wskazała na... cztery nazwiska. Od teraz mianem laureatów „Gdyni" tytułowani będą Justyna Bargielska, Andrzej Stasiuk, Ryszard Koziołek oraz Małgorzata Szejnert.
Coroczna Gala Finałowa tradycyjnie zamykała Festiwal „Literaturomanie", który przez trzy dni 17,18 i 19 czerwca 2010 r. przeistoczył Teatr Miejski w Gdyni w miejsce stricte literackich wydarzeń.

Kapituła Nagrody, pracująca pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego, w kategorii poezja zdecydowała się wyróżnić Justynę Bargielską za tomik „Dwa fiaty", wydany nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zwycięzcą został również Andrzej Stasiuk za powieść „Taksim" (Wydawnictwo Czarne). Trzecią osobą, która otrzymała statuetkę - „Gdyńską Kostkę Literacką" oraz czek na 50 000 zł jest Ryszard Koziołek - literaturoznawca, autor książki pt: „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy" (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego). Podobnie jak w 2007 roku, kiedy to czwartą wyróżnioną ogłoszono Magdalenę Tulli, tak teraz specjalną „Nagrodę Osobną" Kapituła przyznała Małgorzacie Szejnert za imponujący dorobek w dziedzinie reportażu. Szczególnym uznaniem obdarzono Jej ostatnią książkę - powieść „Wyspa klucz".

Już jesienią laureaci A.D. 2010 powrócą do Gdyni na specjalnie poświęcone im spotkania.