Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
959 (559) 2010-07-02 - 2010-07-08

Prawo do głosowania to Twoje prawo! Skorzystaj z niego...

Masz praweo do głosowania-skorzystaj z niego4 lipca 2010 r., po raz pierwszy w historii wybory organizowane są w okresie urlopowym. Aby zagłosować podczas wakacyjnych podróży, należy w Urzędzie Gminy, właściwym ze względu na adres zameldowania, pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Można to jeszcze uczynić w gdyńskim Urzędzie Miasta do 2 lipca do godz. 18.00. Do środy, 30.06 taki wniosek w Urzędzie Miasta Gdyni pobrało 6800 osób, z kolei 1450 osób dopisało się do spisu wyborców w naszym mieście.

W ostatnim dniu festiwalu Opener (4 lipca) odbędzie się druga tura wyborów Prezydenta RP.
Prawdopodobnie wielu spośród 60 tys. gości festiwalu będzie chciało wziąć udział w głosowaniu. Miasto przygotowało się na taką ewentualność.
Przygotowano 60 tys. mapek ze szczegółową informacją z oznaczonymi lokalami wyborczymi i trasą dotarcia do nich dla gości festiwalu.
Na terenie Gdyni rozmieszczono 50 dodatkowych tablic informacyjnych, a w okolicach punktów wyborczych na Oksywiu, Babich Dołach, Obłużu i Śródmieściu (a więc tam gdzie najprawdopodobniej będą głosowali festiwalowicze) - ok. 160 tablic kierujących do lokali wyborczych. Tablice informacyjne znajdą się również w miasteczku festiwalowym.
Miasto przygotowało specjalny, bezpłatny transport do lokali obwodowych komisji wyborczych.
Jak najłatwiej dotrzeć do najbliższych lokali wyborczych informować będą także lotne patrole turystyczne.
Należy pamiętać, że podział na obwody do głosowania jest stały i określony w ustawie. Nie można w nich również zwiększyć liczby członków komisji ani kart do głosowana. W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze mają obowiązek monitorowania ilości wydanych kart i w razie potrzeby otrzymają tzw. karty rezerwowe. Z uwagi na procedurę rejestracji - dopisywanie do list wyborców - prosimy jednak o cierpliwość i wyrozumiałość.
Przypominamy też, że aby zagłosować (poza miejscem swojego zamieszkania) należy mieć zaświadczenie o prawie do głosowania oraz dowód tożsamości ze zdjęciem.

Przypomnijmy, że lokale wyborcze czynne będą od godz. 6.00 do 20.00.
Oto spis gdyńskich lokali wyborczych.