960 (560) 2010-07-09 - 2010-07-15

Lato w Teatrze Muzycznym

Po raz trzeci Teatr Muzyczny w Gdyni uczestniczy w projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Lato w Teatrze", koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W kilkunastu miastach Polski odbędą się teatralne półkolonie. W Gdyni potrwają do 1 sierpnia.
W trakcie dwóch dwutygodniowych turnusów 60 dzieci objętych opieką MOPS pozna „alfabet teatru" i przygotuje spektakl pod opieką profesjonalnych artystów.
Zajęcia będą się odbywały w czterech grupach: aktorskiej, wokalnej, scenograficzno-kostiumologicznej i dokumentacyjno-promocyjnej. Warsztaty pokażą dzieciom, że praca w teatrze to nie tylko aktorstwo i śpiew, ale również tworzenie scenografii, inscenizacja, choreografia i kampania promocyjna. Uwieńczeniem całości będą spektakle przygotowane przez uczestników zajęć, które zostaną zaprezentowane dwukrotnie na scenie kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni, na zakończenie każdego z turnusów (łącznie cztery spektakle). Obejrzą je m.in. grupy kolonijne odpoczywające w Gdyni i Trójmieście oraz zaproszeni goście.
Podczas pierwszej edycji „Lata w Teatrze" uczestnicy projektu w Teatrze Muzycznym przygotowali spektakl „Nie ma tego złego", który otrzymał wyróżnienie Instytutu Teatralnego w Warszawie. Nagrodą był udział w X Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak 2008" w Warszawie. Spektakl został pokazany publiczności na scenie Teatru Dramatycznego Miasta Stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka. Mali aktorzy zwiedzili także stolicę, wzięli udział w konferencji prasowej oraz obejrzeli biennale plakatu w Instytucie Teatralnym.

ikona