960 (560) 2010-07-09 - 2010-07-15

Z Gdyni na Dach Europy

Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk" realizuje kolejny projekt w ramach programu „Terapia Osób Niepełnosprawnych w warunkach ekstremalnych". Jego uczestnikami będą członkowie 7. Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej „Keja". 8 lipca grupa 20 osób - 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz 10 harcerzy i opiekunów - wyruszyła na wyprawę, której celem jest obejście masywu Mont Blanc oraz zdobycie najwyższego szczytu Alp i Europy.
Wyprawa składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest 9 lub10-dniowy trekking dookoła szczytu Mont Blanc. W jego trakcie zostaną wybrane trzy zespołu czteroosobowe, które podejmą próbę zdobycia szczytu. W sumie wyprawa planowana jest na 16-17 dni.
Jej głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi oraz udowodnienie, że wspólna pomoc i wzajemne wsparcie pozwalają podjąć najtrudniejsze wyzwania i spełnić wszelkie marzenia.
Szczegółowe informacje na temat wyprawy oraz jej uczestników znajdują się na stronie internetowej: http://www.dacheuropy.pl/.
„Dach Europy" to nie pierwszy projekt w ramach programu „Terapia Osób Niepełnosprawnych w warunkach ekstremalnych", za realizację którego Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Gdyni, prowadzony przez Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk", otrzymał w 2003 r. medal „Gdynia bez barier".
Dotychczas wraz z 7. Gdańską Integracyjną Drużyną Harcerską „Keja" zrealizowano m.in. projekt „Nie ma rzeczy niemożliwych", podczas którego zdobyto Koronę Gór Polski. Za tę wyprawę drużyna otrzymała w 2008 r. nagrodę specjalną podczas 10. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Jej członkowie uczestniczyli także pięciokrotnie w rejsie po Morzu Bałtyckim na żaglowcu „Zawisz Czarny", a także po Morzu Śródziemnym na żaglowcu „Pogoria".