962 (562) 2010-07-23 - 2010-08-05

Gdyński przystanek w wyprawie dookoła Polski

19 lipca do Gdyni zawitał chodziarz Marek Chorąży, który przemierza Polskę, by przybliżyć społeczeństwu problemy osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Towarzyszy mu Konrad Strycharski. Wyprawa odbywa się pod hasłem „Obchodzę Polskę - Obchodzą mnie ludzie z SM!" i rozpoczęła się 3 maja w Katowicach.
Osoby ze stwardnieniem rozsianym muszą mierzyć się z trudnościami takimi jak ograniczony dostęp do terapii spowalniającej rozwój choroby oraz nieuzasadnione medycznie kryteria kwalifikujące do leczenia. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym czas trwania terapii SM (łac. sclerosis multiplex) jest odgórnie ograniczony - leczenie refundowane jest maksymalnie przez trzy lata. Na to właśnie chcą zwrócić uwagę chodziarze.
Marek Chorąży, który ma w rodzinie osobę chorą na SM, i Konrad Strycharski odwiedzili następnie Hel i kontynuują swoją wyprawę kierując się wzdłuż wybrzeża na zachód. W sumie przejdą ok. 4 tys. km. Finał wyprawy planowany jest na koniec września.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprasza wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do wspólnego marszu z Markiem Chorążym. Każdy może towarzyszyć mu, przechodząc z nim kilka kilometrów, godzin czy dni i wspierając tym samym zarówno piechura, jak i samą ideę.
Akcję można wesprzeć również finansowo. Wystarczy wejść na stronę internetową: www.ptsr.org.pl/obchodze i kliknąć w zakładkę „Przyłącz się!". Dostępne są tam również informacje na temat trasy marszu oraz tego, na jakim etapie znajduje się piechur.