962 (562) 2010-07-23 - 2010-08-05

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- „Wspólne dziedzictwo i przyszłość Gminy Kosakowo i Gdyni" - wystawa autorstwa Sławomira Kitowskiego. Wystawa eksponowana jest na parterze tuż przy wejściu do końca lipca, w godzinach funkcjonowania muzeum.
- VIII Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej - do 29.08. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej funkcjonuje w Gdyni już od początku lat dziewięćdziesiątych XX w, początkowo jako Biennale. Prezentowali tu swoje prace artyści z całego świata: USA, Kanady, Izraela, Meksyku, Korei, Japonii i prawie całej Europy. Podczas tegorocznej pokonkursowej wystawy obejrzymy sto najciekawszych prac.
8. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni odbędzie się po raz pierwszy w gmachu gdyńskiego muzeum.
- Wystawa „Krystyna Arska-Perepłyś. Tkanina - różne spojrzenia" - do 29.08.2010 r.
Krystyna Arska-Perepłyś ur. w 1940 r. w Wilnie, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, po dyplomie związana z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Obok projektowania na cele użytkowe, równolegle uprawia tkaninę unikatową, zwłaszcza gobelin, eksperymentując z tą techniką. Używa surowców prostych, surowych i szorstkich, takich jak sizal czy sznury konopne. Bada strukturę tkanin, ich wewnętrzne podziały i proporcje, w budowaniu kompozycji kieruje się logiką, jasnością i powściągliwością układów. W malarstwie na jedwabiu interesuje ją efekt miękkiego falowania barw na cienkiej płaszczyźnie, stosuje znakowania systemowe, nanoszone rysunkiem na materiał.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 19 sierpnia br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31, prezentowana będzie wystawa p.n. „Uroki Natury".
Autorką prac jest Wiesława Mikulska-Kiwit (z zawodu radiolog). Przygodę z malarstwem rozpoczęła 15 lat temu, z chwilą przejścia na emeryturę. Edukację plastyczną rozwijała w Sopockim Studium Plastyki, tam poznała podstawy malarstwa - rysunek i techniki czarno-białe. Od 2004 roku jest członkinią Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku. Posługuje się głównie techniką olejną, temperą i akrylem. Nie obca jest autorce również grafika - w tym linoryt i monotypia. Ulubionymi tematami prac są pejzaże, martwe natury, kwiaty, akty kobiece i abstrakcje. Opiekunem artystycznym Pani Wiesławy jest artysta malarz Krystyna Onak.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Gdynia Obłuże zaprasza na wystawę „Pomorze w komiksie" prezentującą prace Tomasza Meringa - autora komiksów, uczestnika wystaw i konkursów organizowanych w kraju i za granicą. Wystawa przedstawia wydarzenia historyczne związane z Pomorzem Gdańskim, a szczególnie Gdańskiem, Gdynią i Wejherowem.Czynna jest do 13 sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę malarską „Paleta barw" Elżbiety Kmak i Bożeny Fibik Beim. Wernisaż odbędzie się 2 sierpnia 2010 r. o godz. 17,30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51.
Elżbieta Kmak jest absolwentką PWSSP w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem na szkle i jedwabiu. Bożena Fibik Beim ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo i rysunek. Obie Panie pracują w Domu Kultury w Poznaniu jako instruktorki plastyki.

***

Galeria „Od czasu do czasu" zaprasza na wystawę „...a może morze...". Swoje prace o tematyce morskiej prezentuje 17 artystów m.in.: Bożena Lesiak, Michał Zaborowski, Jerzy Mierzejewski, Julita Malinowska i Barbara Gębczak - Janas, Piotr Kazigrotowski, Kasia Swinarska, Marek Okrassa, Joanna Ziółkowska, Janusz Osicki, Małgorzata Stankiewicz i Janina Karczewska-Konieczny.
Ekspozycja do 3.09.2010 r. Galeria ,,Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, wt.-pt. w godz. 12.00 - 18.00, sob.: 11.00 - 16.00, www.galeriaoddo.pl
***

„W poszukiwaniu dawnej Gdyni" Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy ul. Morskiej 113 zaprasza do obejrzenia wystawy „W poszukiwaniu dawnej Gdyni" przedstawiającej prace fotograficzne uczniów szkoły podstawowej Gdyńskiej Szkoły Społecznej. Na wystawie prezentowane są zdjęcia mało znanych i ciekawych zakątków Grabówka i innych miejsc w Gdyni. Wystawa prezentowana jest w oknach biblioteki do 30 lipca 2010 r.
***

Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej zaprasza do Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni na wystawę prac nagrodzonych w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie". Autorami prac są uczniowie klas 0-VI z województwa pomorskiego. Wystawa przy ul. 3 Maja 27 potrwa do końca lipca br. i dostępna jest w godzinach pracy Oddziału. Wstęp wolny.
***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do galerii „PROFILE" na wystawę „GRAFIKA - z Zielonej Bramy w Gdańsku do zielonych ogrodów w Gdyni". Autorami sa znakomici artyści: Wojciech Kostiuk i Cezary Paszkowski. Wystawę można oglądać do 19 sierpnia 2010 r,. w godz. 12.00 - 18.00. Galeria „PROFILE", Gdynia, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze św. Maksymiliana), tel. 58 622 33 11, www.artinfo.pl/profile.
***

W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni oglądać można wystawę fotograficzną z okazji 90. rocznicy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP. Ekspozycja przygotowana została przez wydawnictwo Aviateam.pl. Wstęp wolny. Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna do 2 sierpnia, od pon. do pt. w godz. 8.00- 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.