Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
963 (563) 2010-08-06 - 2010-08-12

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” edukuje

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki" od wielu już lat prowadzi na terenie gmin zrzeszonych w związku działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które mają na celu nauczyć młodych ludzi dbania o środowisko naturalne. Współpracuje z placówkami oświatowymi z miast Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo oraz gmin Wejherowo, Kosakowo, Szemud (dzieci i uczniowie w wieku od 4 do 19 lat).
Wśród przeprowadzonych w minionym roku szkolnym działań edukacyjnych znalazło się m.in. 80 jednodniowych warsztatów, w których gdyńskie szkoły brały udział 39 razy (w tym warsztaty: „Bliżej Europy - nowoczesne metody gospodarowania odpadami", „Ujmowanie i uzdatnianie wody", „Oczyszczanie ścieków", oraz „Ciepło dla Trójmiasta" W zajęciach, które Związek realizował przy współudziale spółek EKO DOLINA, OPEC, PEWIK, EC Wybrzeże, udział wzięło ponad 950 uczniów z gdyńskich placówek.
Zrealizowano także wspólnie z placówkami oświatowymi pięć całorocznych konkursów ekologicznych, tj. „Małe dzieci nie chcą śmieci", „Mała nakrętka - duży problem", „Konkursu wiedzy ekologicznej", „Konkurs fotograficzny" i „Monitorujemy śmieci", które jak co roku cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. W konkursie „Mała nakrętka, duży problem" dzieci i młodzież z gdyńskich placówek zebrały ponad 12 ton plastikowych nakrętek. Zważywszy, że jedna nakrętka waży ok. 3 gramy, śmiało można stwierdzić, że zebrana ilość to imponująca liczba, bo aż ponad 4 mln sztuk.
Związek prowadził także kampanię społeczną pn.: „W domowym piecu spalanie śmieci truje i rujnuje". Z Gdyni do Akcji przyłączyło się 13 placówek, które nagrodzono tytułem „Lidera lokalnej ekologii". Wyróżniono również 5 nauczycieli. 

ikona