963 (563) 2010-08-06 - 2010-08-12

Wakacje w mieście

Wakacje na półmetku. Za nami miesiąc wakacyjnych wędrówek, kąpieli morskich i letniego leniuchowania. Wkrótce dzieci i młodzież znów zasiądą w szkolnych ławkach. Tymczasem dla wszystkich tych, którzy w sierpniu wypoczywają w Gdyni, mamy kolejny pakiet wakacyjnych propozycji.
Wakacje z książką, ale nie tylko...
Trwa gdyńskie „Lato w Bibliotece". Dziewięć Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej - nr 1 na Obłużu, nr 2 w Śródmieściu, nr 3 na Grabówku, nr 10 na Wzgórzu św. Maksymiliana, nr 12 w Chyloni, nr 13 na Oksywiu, nr 14 na Karwinach, nr 18 w Chyloni i nr 20 na Dąbrowie - przygotowało mnóstwo atrakcji. Wśród nich m.in.: warsztaty teatralne, zajęcia plastyczne, gry i zabawy ruchowe, zabawy z poezją, zagadki, łamigłówki, rebusy i liczne konkursy i oczywiście głośne czytanie książek. Szczegóły sierpniowych zajęć na stronie internetowej: http://www.mbpgdynia.pl/latowbibliotece.htm .
Robotyka dla gimnazjalistów
Organizacja studencka AIESEC zaprasza na warsztaty z robotyki i programowania przeznaczone dla gimnazjalistów. Warsztaty odbywją się w tygodniowych cyklach (5 razy w tygodniu po 5 godzin dziennie). W każdym cyklu uczestniczy maksymalnie 12 uczniów, którzy pracują w dwuosobowych zespołach. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy z Chin, Węgier, Ukrainy oraz Nigerii. Warsztatom towarzyszą interaktywne prezentacje kulturowe przedstawiające kraje, z których pochodzą wolontariusze. Zajęcia odbywają się w Akademii Morskiej w Gdyni. Więcej informacji na stronie www.i2r.pl lub pod adresem zapisy.i2r@gmail.com.
Warsztaty mają charakter wolontariacki i jedyne koszty jakie ponoszą uczestnicy to zakup 10 baterii alkalicznych do robotów.
Akwarium Gdyńskie
Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Jest to jedna z największych placówek tego typu w kraju. Ma status ogrodu zoologicznego. Ciekawe ekspozycje pozwalają obserwować, dotknąć i uczyć się o życiu w morzach i oceanach. Prezentowana jest tu największa w Polsce kolekcja zwierząt wodnych (ponad 1500 zwierząt z ok. 180 gatunków z różnych rejonów świata). Miłośnicy tych zwierząt mają okazję zetknąć się tu zarówno z groźnymi drapieżnikami: rekinami, żarłaczami czarnopłetwymi, agresywnymi arowanami z Ameryki Północnej, tropikalnymi skrzydlicami, piraniami czerwonymi jak również z rybami o łagodnym usposobieniu takimi jak koniki morskie czy czworooki. W Akwarium znajdują się również zwierzęta żyjące na pograniczu dwóch środowisk: wodnego i lądowego. Okazy te obejrzeć można w najnowszej, ekspozycyjnej części budynku, gdzie największe zainteresowanie zwiedzających wzbudzają m.in. najcięższe węże świata - anakondy zielone, jaszczurki agamy, groźny żółwiak chiński czy podskoczki mułowe.
Mieszkańcami Akwarium Gdyńskiego są też ogromne kraby kamczackie, które mogą dorastać nawet do dwóch metrów oraz bardzo inteligenta ośmiornica olbrzymia o imieniu Karolina, a także rekiny, m.in. „Mały Książę".
Ponadto dla ciekawych biologii morza, a przede wszystkim dla młodych odkrywców, Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Na zajęciach można zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska.
Do 31 sierpnia Akwarium Gdyńskie czynne w godz. 9.00 - 20.00. Bilety w cenie: 16 zł normalny, 12 zł ulgowy.
Więcej informacji: www.akwarium.gdynia.pl .
Nowości w Kolibki Adventure Park
Kolibki Adventure Park 3 sierpnia 2010 r. świętował swoje trzecie urodziny. W największym parku przygody w Polsce przygotowano nowe atrakcje:
- nowe przeszkody popularnego parku linowego Samuraj;
- przygodowy zestaw zadań dla najmłodszych - szlak urwisa;
- strzelnicę RAP - replika karabinu z bardzo realistycznymi efektami.
Przypomnijmy, że Kolibki Adventure Park został otwarty 3 sierpnia 2007 r. Na początku znajdowały się tam: ścianka wspinaczkowa, park linowy dla dorosłych składający się z 11 przeszkód, toru dla quadów, trasy do jazdy autami terenowymi, pole paintballowe. Dzisiaj na terenie 15 hektarów funkcjonują: ponad hektarowe pole do gry w paintball, ponad 5 kilometrów tras do jazdy quadami, tor quadów dziecięcych, trzy trasy parku linowego - dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, trasa zjazdów linowych - tyrolki o łącznej długości blisko 0,5 km, skok adrenaliny, ścianka wspinaczkowa, strzelnica z broni pneumatycznej, strzelnice łucznicze, tor zjazdu w wielkiej kuli - zorbing, plac zabaw dla dzieci z dmuchanymi zamkami i zjeżdżalniami, szlaki do jazdy autami terenowymi, liczne zadania wysokościowe oraz gry zespołowe. To popularne miejsce spotkań grup młodzieży i całych rodzin.
Kolibki Adventure Park, ul. Bernadowska 1. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.adventurepark.pl
EXPERYMENT na plaży!
Dzięki Centrum Nauki EXPERYMENT, mieszkańcy Gdyni oraz turyści mają codziennie okazję do rodzinnego eksperymentowania i odkrywania tajemnic nauki na plazy w Śródmieściu. To idealne miejsce na połączenie nauki i wypoczynku.
Trzy namioty czekają na gości do 31 sierpnia 2010 r. w godz. 10.00 - 15.00 przy wejściu na plażę nr 6, od strony Mariny Gdynia. A w nich - fascynujące pokazy naukowe oraz doświadczenia. Nie brak także kącika plastycznego i uwielbianych ogromnych baniek mydlanych. Można zbudować most „przez rzekę" i wykorzystać mikroskop do zagłębienia się w bliski nam mikroświat.
Wstęp: 3 zł.
Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1, domek Abrahama (ul. Starowiejska 30), sala wystawiennicza w centrum Gemini (ul. Waszyngtona 21) - jednym z głównych celów Muzeum jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii i współczesności Gdyni, rozwoju wsi, miasta i portu ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939). Ekspozycja jest zaprojektowana bardzo atrakcyjnie i nowocześnie, przy użyciu najnowszych technik.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, wtorek - niedziela: godz. 10.00 - 17.00
Bilety: normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł,
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Starowiejska 30, wtorek - sobota: godz. 10.00 - 16.00. Bilety: normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł,
W piątki wstęp bezpłatny.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl .