964 (564) 2010-08-13 - 2010-08-19

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- wystawa Andrew Andrzeja Laczynskiego pt. „Nokturn - Kolor". Wystawa gdynianina mieszkającego obecnie w Szwecji, przedstawia ukryte w cieniu fortepianu fajansowe ptaki, zdobione wzorami wykonanymi czarnym tuszem oraz rysunki wykonane tuszem, ukazujące polski pejzaż. W pracach widać zachwyt artysty nad polskim krajobrazem, który tak często inspirował również polskiego pianistę. Ptakom, symbolizującym wolność, towarzyszyć będzie malowany fajans projektowany dla Fabryki Fajansu we Włocławku.
Wystawa czynna jest do 12 września 2010 r. od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 17.00.
- VIII Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej - do 29.08. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej funkcjonuje w Gdyni już od początku lat dziewięćdziesiątych XX w, początkowo jako Biennale. Prezentowali tu swoje prace artyści z całego świata: USA, Kanady, Izraela, Meksyku, Korei, Japonii i prawie całej Europy. Podczas tegorocznej pokonkursowej wystawy obejrzeć można sto najciekawszych prac.
- Wystawa „Krystyna Arska-Perepłyś. Tkanina - różne spojrzenia" - do 29.08. Krystyna Arska-Perepłyś obok projektowania na cele użytkowe, równolegle uprawia tkaninę unikatową, zwłaszcza gobelin, eksperymentując z tą techniką. Używa surowców prostych, surowych i szorstkich, takich jak sizal czy sznury konopne. Bada strukturę tkanin, ich wewnętrzne podziały i proporcje, w budowaniu kompozycji kieruje się logiką, jasnością i powściągliwością układów. W malarstwie na jedwabiu interesuje ją efekt miękkiego falowania barw na cienkiej płaszczyźnie, stosuje znakowania systemowe, nanoszone rysunkiem na materiał.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 19 sierpnia br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa pn. „Uroki Natury".
Autorką prac jest Wiesława Mikulska-Kiwit (z zawodu radiolog). Przygodę z malarstwem rozpoczęła 15 lat temu, z chwilą przejścia na emeryturę. Edukację plastyczną rozwijała w Sopockim Studium Plastyki, tam poznała podstawy malarstwa - rysunek i techniki czarno - białe. Od 2004 roku jest członkinią Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku. Posługuje się głównie techniką olejną, temperą i akrylem. Nie obca jest autorce również grafika - w tym linoryt i monotypia. Ulubionymi tematami prac są pejzaże, martwe natury, kwiaty, akty kobiece i abstrakcje. Opiekunem artystycznym Pani Wiesławy jest artysta malarz Krystyna Onak.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę malarską „Paleta barw" Elżbiety Kmak i Bożeny Fibik Beim. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51.
Elżbieta Kmak jest absolwentką PWSSP w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem na szkle i jedwabiu. Bożena Fibik Beim ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo i rysunek. Obie Panie pracują w Domu Kultury w Poznaniu jako instruktorki plastyki.
***
Galeria „Od czasu do czasu" zaprasza na wystawę „...a może morze...". Swoje prace o tematyce morskiej prezentuje 17 artystów m.in.: Bożena Lesiak, Michał Zaborowski, Jerzy Mierzejewski, Julita Malinowska i Barbara Gębczak - Janas, Piotr Kazigrotowski, Kasia Swinarska, Marek Okrassa, Joanna Ziółkowska, Janusz Osicki, Małgorzata Stankiewicz i Janina Karczewska-Konieczny.
Ekspozycja do 3.09.2010 r. Galeria ,,Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, wt.- pt. w godz. 12.00 - 18.00, sob.: 11.00 - 16.00, www.galeriaoddo.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do galerii „PROFILE" na wystawę „GRAFIKA - z Zielonej Bramy w Gdańsku do zielonych ogrodów w Gdyni". Autorami są znakomici artyści: Wojciech Kostiuk i Cezary Paszkowski. Wystawę można oglądać do 19 sierpnia 2010 r. w godz. 12.00 - 18.00. Galeria „PROFILE", Gdynia, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze św. Maksymiliana), tel. 58 622 33 11, www.artinfo.pl/profile.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę Wilgi Badowskiej „ESY - FLORESY", czyli jedwabne fryzy z kwiatów i zwierząt.
Wystawa eksponowana jest do 26.08.2010 r. w lokalu artystycznym „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV. Wilga Badowska uprawia malarstwo i grafikę. Maluje głównie na jedwabiu własną techniką batikowo - pastelową, także technikami tradycyjnymi (tempera, pastel), uprawia grafikę warsztatową, rysunek (m. in. prasowy), ilustruje książki. Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza na wystawę tkanin Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej pt. „Miniatura trójmiasta".
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety, ul. Zawiszy Czarnego 1 czynna do 31 sierpnia, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny. Aleksandra Bibrowicz - Sikorska - gdyńska plastyczka, artystka sztuki włókna. Zajmuje się tkaniną unikatową, miniaturami tkackimi, rysunkiem i malarstwem na jedwabiu. Z biegiem lat, obok malarstwa i rysunku, to właśnie tkanina stała się głównym „językiem" jej twórczości.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy ul. Morskiej 113 zaprasza do obejrzenia wystawy przedstawiającej prace nagrodzonych w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie" zorganizowanym przez Gdyńską Szkołę Społeczną pod kierunkiem Justyny Sudzik. Autorami prac są uczniowie klas 0-VI z województwa pomorskiego. Wystawa prezentowana jest w oknach biblioteki do 31 sierpnia 2010 r. 
***
Zapraszamy na wystawę zdjęć Jarosława Solarczyka i Jerzego Wąsowicza zatytułowaną: „Ro Ro NieZatapialny Stocznia Gdynia" poświęconej Stoczni Gdynia w galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Autorom zdjęć udało się pokazać to, co innym nie zawsze dane było zobaczyć.
Odwiedzili Stocznię, kiedy nie było mowy o jej zamknięciu. Byli w niej także później, gdy zaczął się trudny czas i rozpoczęto postępowanie kompensacyjne.
Zafascynowali ich ludzie i efekty ich pracy. Zafascynowało ich miejsce. Powstałe fotografie są swoistym zapisem niemal dwóch lat, w czasie których autorzy zdjęć przychodzili do Stoczni. Przywołują opowieść o niezwykłym miejscu i ludziach, którzy niejednokrotnie całe swoje zawodowe życie związali ze Stocznią Gdynia.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2010 r. (od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00).
Wstęp wolny.  

ikona