965 (565) 2010-08-20 - 2010-08-26

Gdyńscy mastersi na Mistrzostwach Świata

W dniach od 30.07 do 7.08.2010 r. w Goteborgu w Szwecji odbywały się XIII Mistrzostwa Świata w Pływaniu. W zawodach uczestniczyła 7 - osobowa grupa mastersów z WKS Flota Gdynia: Grażyna Jaworska, Ewa Mierwald i Witosława Olechnicka oraz czterech mężczyzn : Lech Bednarek, Bogdan Ciundziewicki, Józef Klukowski i Stanisław Wielebski. Reprezentowali kat. wiekowe od 55 do 84 lat. Zawodnicy zdobyli aż 7 medali, a najlepszym okazał się Józef Klukowski, który zdobył dwa srebrne i jeden brązowy w stylu klasycznym, na dystansach 100, 50 i 200 m. Na dystansie 200 m wyprzedził trzeciego zawodnika o 2 setne sekundy. Bogdan Ciundziewicki zdobył jeden brązowy oraz dwa medale za 4 i 5 miejsce, również w stylu klasycznym i był najlepszym zawodnikiem z Europy w swojej kat. wiekowej. Wśród kobiet medal zdobyła Witosława Olechnicka, plasując się na 8 miejscu wśród 45 startujących kobiet w stylu grzbietowym na 50 m. Pozostali zawodnicy uplasowali się poza pierwszą dziesiątką, która otrzymywała medale. Zawody zgromadziły ponad 6000 zawodników z 60 krajów ze wszystkich kontynentów. Najstarszą zawodniczką była Japonka, startująca w kategorii wiekowej 90+ na dystansie 50 m styl. dowolnym. Walczono na dwóch obiektach 50 m przez 8 dni oraz rozegrano maraton pływacki na jeziorze na dyst. 3 km.
Następne mistrzostwa świata odbędą się w 2012 roku w Riccione we Włoszech.