965 (565) 2010-08-20 - 2010-08-26

Laureaci Sceny Letniej w Orłowie 2010

Dariusz Majchrzak, grający gościnnie w spektaklu „Zorba", został laureatem plebiscytu publiczności na najpopularniejszego aktora Sceny Letniej w Orłowie 2010. Plebiscyt organizowany jest od lat we współpracy z Bankiem Nordea Polska i Gazetą Wyborczą Trójmiasto.
Laureatami Konkursu Nordea Foto na najlepsze zdjęcie zrobione na Scenie Letniej 2010 zostali:
- Tomasz Hutel - nagroda w kategorii zawodowców;
- Łukasz Bejnarowicz - nagroda w kategorii amatorów;
- Krzysztof Dzierżawski - wyróżnienie;
- Jan Klemp - wyróżnienie.
15 sierpnia 2010 r. roku XV sezon teatralny na plaży w Gdyni - Orłowie dobiegł końca. Widzowie i miłośnicy Sceny Letniej mogli w tym roku zobaczyć 30 spektakli, a wśród nich: „Zorbę", który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością oraz trzy przedstawienia przeniesione z desek Teatru przy ul. Bema w przestrzeń nadmorską: „Dzień świra", „Związek otwarty" i jedną z najnowszych produkcji Teatru „Scenariusz dla trzech aktorów". Wszystkie spektakle, jak co roku, cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Trójmiasta i turystów, dla których teatr na plaży to coś niepowtarzalnego na skalę ogólnopolską.
Oprócz repertuaru teatralnego, w każdy poniedziałek odbywały się koncerty. Na Scenie Letniej w Orłowie Dorota Lulka prezentowała recital „Piaf po polsku", w którym śpiewała piosenki Edith Piaf, pochodzące ze spektaklu Teatru Miejskiego w reżyserii Jana Szurmieja. Na scenie aktorce towarzyszyli Paweł Nowak (akordeon) i Dariusz Gutomski (kontrabas).
A w teatrze przy ulicy Bema 26 widzowie mogli się spotkać z Ireną Jarocką i Sławą Przybylską, które w ramach projektu „Gwiazdy estrady" wykonywały swoje największe przeboje, od lat śpiewane przez całą Polskę.
Scena Letnia to także program zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Przez całe lato w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni najmłodsi mogli brać udział w warsztatach, podczas których poznawali w praktyce najtrudniejsze, a zarazem najważniejsze pojęcia związane ze sceną. Organizowane były rodzinne spacery teatralne, czyli zwiedzanie teatru od kulis, połączone z żywą lekcją teatru dla dzieci i rodziców. Nowością były warsztaty scenograficzne skupione na kostiumie, podczas których dzieci pod okiem specjalisty tworzyły elementy kostiumów teatralnych inspirowanych najpiękniejszymi bajkami dla dzieci.
Scena Letnia, mimo że z przyczyn technicznych została przeniesiona w nowe miejsce, po raz kolejny udowodniła, że teatr na plaży jest alternatywną i chętnie wykorzystywaną szansą na spędzenie wakacyjnego czasu.
W tym roku, po raz piętnasty, niezwykły, teatralny zakątek pod gołym niebem, w sąsiedztwie morza tchnął artystyczny klimat, z którym trudno się żegnać...