966 (566) 2010-08-27 - 2010-09-03

Latający Holender każdy port prawie zna…

W sobotę, 28.08.2010 r. na pokładzie „Daru Pomorza" odbędzie się przedemisyjny pokaz filmu pt. „Latający Holender". To godzinny obraz, który pokazuje fenomen morskiego programu Telewizji w Gdańsku, skierowanego do młodych ludzi, który ukazywał się przez 26 lat w programie TVP 1. Jego autorem był red. Bohdan Sienkiewicz.
Wstęp na projekcje na „Darze" - wolny!
Pierwszy odcinek wyemitowano w roku 1967. Przez ponad ćwierć wieku w każdy czwartek pomiędzy godz. 16.00 a 17.00 program zaszczepiał w młodych ludziach miłość do morza, pokazywał jakie korzyści możemy czerpać z naszego morskiego położenia. W jego zabawach, konkursach, wakacyjnych obozach żeglarskich i rejsach pełnomorskich wzięło udział ponad milion dziewcząt i chłopców!
Zdjęcia do filmu o „Latającym Holendrze" kręcono na pokładzie „Białej Fregaty". Na wezwanie Bohdana Sienkiewicza, redaktora niezapomnianego programu, odpowiedzieli byli załoganci. Z całego kraju przyjechali m.in.: Małgorzata Manastyrska, kmdr Andrzej Makowski, prof. Andrzej Urbanik, Tadeusz Oliwa i współpracujący z Bohdanem Sienkiewiczem przy tworzeniu programu red. Michał Dąbrowski.
Dodajmy, że dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn, nie będą mieli możliwości zobaczenia filmu w sobotnie przedpołudnie (godz.11.00), pojawi się jeszcze jedna okazja: „Latającego Holendra" zobaczyć będzie można 19 września 2010 r. o godz. 20.45 na kanale Planet. A już teraz w Internecie można zobaczyć zwiastun filmu: http://www.youtube.com/watch?v=XjTNCn0DRYc lub wpisując w wyszukiwarce: Latający Holender - zwiastun programu.mov.