969 (569) 2010-09-17 - 2010-09-23

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miasta

18 września 2010 r. w godz. 10.00 - 14.00 w Domku Abrahama, ul. Starowiejska 30 w Gdyni odbędzie się impreza z okazji Europejskigo Dnia Dziedzictwa 2010 „OD POMYSŁU DO PRZEMYSŁU".

Obchodzone w całej Polsce wrześniowe Europejskie Dni Dziedzictwa zagościły już na stałe w kalendarzu imprez kulturalnych Muzeum Miasta Gdyni. W tym roku będą poświęcone m. in. tradycyjnej działalności produkcyjnej oraz rzemiosłu. Jest to okazja do zaprezentowania przykładów naszego oryginalnego wzornictwa, a także przypomnienia ginących zawodów, oraz obecnie często już zapomnianych tradycji.

W programie:
- kaszubskie hafciarstwo reprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie - jarmark z prezentacją wyrobów;
- warsztaty z garncarstwa tradycyjnego;
- kaszubski poczęstunek dla każdego;

Całości dopełni wystawa w Domku Abrahama „Jak dawniej mieszkano" - prezentująca życie codzienne w dawnej Gdyni i okolicach. Wystawa wprowadzając w magiczny czas, ukazuje jak bytowało się dawniej, za życia ojców, dziadków i pradziadków, jakich czynności dziś nie spełnianych wymagało prowadzenie domu, jak pracowano, spędzano czas wolny, w końcu - czemu służyły różne przedmioty, statki, naczynia dawniej pospolite, a dziś z trudem wynajdywane na różnych „pchlich jarmarkach".