969 (569) 2010-09-17 - 2010-09-23

Mamo, Tato wybieram ekotransport

Jaka jest najbardziej ekologiczna forma transportu publicznego? Który pojazd emituje najmniej hałasu? Jak w sposób bezpieczny i kulturalny korzystać z komunikacji miejskiej? Już wkrótce odpowiedzi na te i szereg innych pytań udzielą nam nawet pięciolatkowie. A wszystko za sprawą kampanii Mamo, Tato, wybieram ekotransport, którą rozpoczyna Zarząd Komunikacji Miejskiej Gdynia.

Mamo, tato wybieram ekotransport - logo 200x146Kampania edukacyjno-informacyjna na temat ekologicznego podróżowania w mieście została zainaugurowana 20 września 2010 r. podczas seminarium w Hotelu Hotton. Jej adresatami są głównie dzieci w wieku 5 - 9 lat z gdyńskich i sopockich przedszkoli i szkół. Celem kampanii jest edukowanie w zakresie ekologicznego transportu w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia komunikacji trolejbusowej, jako wygodnej, szybkiej i - co najważniejsze - przyjaznej dla środowiska alternatywy dla samochodu osobowego.

Głównym elementem kampanii jest program edukacyjny, do którego w 2010 i 2011 r. przystąpi ponad 2000 dzieci w szkołach i przedszkolach Gdyni i Sopotu. Najmłodsi w formie zabawy, pod kierunkiem odpowiednio przeszkolonych nauczycieli, poznawać będą rożne formy miejskiego podróżowania i dowiedzą się m.in. o zasadach bezpieczeństwa i kultury w środkach komunikacji miejskiej. Każda grupa zostanie wyposażona w komplet specjalnie stworzonych materiałów: podręcznika i zeszytu ćwiczeń, filmu edukacyjnego, prezentacji multimedialnej, puzzli, naklejek czy... drewnianych trolejbusów, które urozmaicą cykl sześciu spotkań.

Kampanii towarzyszy strona internetowa www.wybieramekotransport.pl, na której dzieci znajdą wiele ciekawych materiałów - gier, kolorowanek, zagadek czy quizów. Strona „bawiąc uczy", ale pozwala też dzieciom i nauczycielom na dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami oraz zamieszczanie fotografii wykonanych podczas zajęć.

Mamo, tato wybieram ekotransport - karta ze strony www.wybieramekotransport.pl

Inauguracja kampanii odbyła się podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ( → program). W środę 22 września 2010 r. ZKM w Gdyni przygotował niespodziankę - ofertę bezpłatnej jazdy miejską komunikacją publiczną.
W niedzielę 26 września 2010 r. na „Skwerze Kościuszki" przed Akwarium Gdyńskim, w godzinach 12:00 - 20:00 odbędzie się festyn z okazji "Dnia bez samochodu".