Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
969 (569) 2010-09-17 - 2010-09-23

Weekend z Chopinem w Gdyni

Żaglowiec „Fryderyk Chopin" zakończy w Gdyni swój trzymiesięczny rejs po europejskich portach. Z tej okazji w najbliższy weekend (18-19 września 2010 r.) w naszym mieście odbędzie się wielki finał tej największej promocji Polski na kontynencie pod nazwą Chopin//Polska/The Course, zainicjowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Głównym bohaterem wydarzenia będzie Chopin, muzyk, kompozytor, znawca kuchni międzynarodowej, turysta, który osobiście pofatyguje się do Gdyni. Co by robił Chopin gdyby żył w XXI wieku? Jakby się ubierał? Jaką kuchnię by preferował? Jakiej muzyki by słuchał? Czy nadążałby za najnowszymi trendami? Odpowiedzi na te intrygujące pytania poznamy podczas imprezy.
W sobotę, w godz. 11.00 - 16.00, na Placu Grunwaldzkim będzie można dać upust swojej artystycznej wenie i wziąć udział w akcji malowania fortepianów. Czternaście „instrumentów" przybyło do Gdyni ze Sztokholmu. Trzy z nich pomaluje publiczność, a resztę - artyści plastycy. W tych samych godzinach w ramach „Bulwaru Muzycznego" młodzi wykonawcy, amatorzy zagrają własne kompozycje na Bulwarze Nadmorskimi, Bulwarze Szwedzkim.
W Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini" w sobotę w godz. 12.00 - 16.00 i w niedzielę w godz. 11.00 - 17.00 odbędzie się Chopinowski Kiermasz Sztuki. Zakupić będzie można wyroby artystyczne, w tym inspirowane Chopinem.
Kolejny punkt programu to koncert pianistów z Gdyni: Rafała Lewandowskiego i Tomka Zająca na Placu Grunwaldzkim - „Gdynia słucha Chopina" w godz. 21.00 - 21.50.
Od godz. 22.00 - LIQUID SPACE 6.0, czyli interaktywna instalacja wybitnego artysty holenderskiego Daan Roosegaarde połączona z muzyką oraz tańcem. Poza tym, od godz. 22.00 - jam session i koncerty w wybranych klubach muzycznych - Charlie, Blues Club, Tawerna... Do udziału w wydarzeniach zachęcać będzie Chopin we własnej osobie, a raczej wielu Chopinów!
W niedzielę pierwszym mocnym akcentem będzie przywitanie żaglowca „Fryderyk Chopin" przy Nabrzeżu Pomorskim (naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego). Zapraszamy wszystkich o godz. 14.00. Nieopodal znajdować się będzie scena, na której zabrzmi różnorodna muzyka, ale zawsze nawiązująca do twórczości Chopina. W godz. 14.15 - 15.15 uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni zaprezentują spektakl muzyczno-poetycki „Fryderyk Chopin". Od godz. 15.30 posłuchać będzie można koncertów - Take it Easy z Wojtkiem Staroniewiczem; Sławek Jaskułke solo, wybitny pianista jazzowy; Sławek Jaskułke feat. SABBIA (projekt z DJ); L.U.C Loop Chopin - projekt klubowy inspirowany kompozycjami Chopina; Marcin Wyrostek & Coloriage, a od godz. 19.00 - Maleo Reggae Rockers - specjalnie przygotowane wersje utworów inspirowane muzyką Chopina oraz premiera utworów z nowej płyty zespołu; Audiofeels - po raz pierwszy na scenie plenerowej. Gwiazdą wieczoru będzie Justyna Steczkowska ze specjalnym programem „Szopka - Agnieszka Szczepaniak - Justyna Steczkowska". Wieczór poprowadzi Robert Leszczyński.
Ponadto 18 i 19 września 2010 r. w godz. 16.00 - 18.00 w centrum handlowym CH Klif wysłuchać będzie można wysłuchać recitalu Artura Jurka.
Program obejmuje jednak nie tylko weekend, bowiem już w czwartek rozpoczął się II Weekend Kulinarny. Do niedzieli, w godz. 12.00 - 22.00, w określonych porach - tzw. „Happy Hours", restauracje na Szlaku Kulinarnym oferują dania w promocyjnej cenie. Poza tym w sobotę i niedzielę w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini", w godz. 12.00 - 15.00 - smaczne pokazy kuchni polskiej i międzynarodowej. Dodatkowo w niedzielę, w godz. 15.30 - 17.00, przygotowano zabawy i konkursy kulinarne dla dzieci. Szczegóły na stronie internetowej: www.kulinarnagdynia.pl .
A w piątek (17 września) do „Dziennika Bałtyckiego" kolportowanego w Trójmieście dołączona jest płyta z utworami Chopina w wykonaniu gdyńskich wirtuozów - Aldony Dvarionaité i Rafała Lewandowskiego.  

Weekend z Chopinem