Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
969 (569) 2010-09-17 - 2010-09-23

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa prac Adama, Joanny, Jakuba i Bartłomieja Błażejowskich - do 31.10.2010 r. Wywodząca się z Trójmiasta i artystycznie z nim związana rodzina Błażejowskich reprezentuje różne dziedziny sztuki. Wielokrotnie nagradzany Adam, ojciec trojga rodzeństwa, uprawia m.in. rzeźbę i kowalstwo artystyczne, a także aranżuje przestrzeń (ekspozycja na ORP Burza). Dzieci, absolwenci gdańskiej ASP, zajmują się: mieszkająca w Paryżu Joanna - projektowaniem mody prêt-à-porter, Jakub - rzeźbą, Bartłomiej - grafiką i projektowaniem wnętrz. Wystawa proponuje przegląd głównych zainteresowań artystów oraz ich najlepszych realizacji.
- do 26.09.2010 r.- wystawa „Historia Polski w orderach i odznaczeniach ze zbiorów Henryka Karpińskiego"; gdyński kolekcjoner prezentuje część swoich bogatych zbiorów, w znacznej mierze dotyczącą polskich Sił Zbrojnych. Przeszło pół tysiąca orderów i odznaczeń z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych i innych państw, wiąże się z rozmaitymi wydarzeniami historycznymi - od Księstwa Warszawskiego począwszy, na wojnach w Afganistanie i Iraku skończywszy.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
W galerii „Ratusz" do 24 września br. już po raz drugi prezentowane są prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Wachlarz dyscyplin artystycznych nauczanych w ZSP jest tak szeroki, że można pokazać zaledwie część prac powstałych w minionym roku.
***
Od 17 września do 14 października br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa p.n. „Orłowskie Pejzaże". Autorką prac jest Teresa Worotyńska. Maluje od kilku lat - pejzaże (szczególnie marynistyczne), kwiaty oraz martwą naturę, posługując się głównie techniką olejną i akrylem. Pierwsze znaczące obrazy powstały na warsztatach plastycznych organizowanych dla seniorów przez fundację „Senectus" w ramach GUTW oraz na zajęciach prowadzonych przez artystę malarza Marka Wróbla. Pani Teresa jest członkiem koła plastycznego przy klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", którym opiekuje się Andrzej Sobieraj - malarz marynista. Prace Teresy Worotyńskiej prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych. Aktualna jest drugą, indywidualną wystawą Autorki.
Wernisaż odbędzie się 17 września (piątek) - godz. 17.00
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę artystycznych rodzin tworzących w różnych dziedzinach sztuki „POKOLENIA" zorganizowaną z okazji 30-lecia Solidarności/1980 - 2010/. Wystawa do 7.10.2010 r. w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/.
W wystawie udział biorą: Klementyna Janusz, Janina Karczewska - Konieczna, Barbara Konarska, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Halina Stec. Wstęp wolny. www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11. Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.  
***
Galeria „Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, zaprasza od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 i w soboty w godz. 11.00 - 16.00 na wystawę prac artystów współpracujących z Galerią. Ekspozycja prezentowana do 2.10.2010 r., www.galeriaoddo.pl. 
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy ul. Morskiej 113 zaprasza do obejrzenia wystawy obrazów Bronisława Melzera zatytułowanej „Impresje natury". Bronisław Melzer jest mieszkańcem Rumi, zadebiutował w 1975 r., malując pejzaże przedstawiające piękno Rumi i okolic. Swoje umiejętności doskonalił w sekcji plastycznej w Morskim Domu Kultury. Brał udział w przeglądach twórczości nieprofesjonalnej oraz konkursach. Uprawia głównie malarstwo plenerowe. Swoje prace wystawiał na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Rumi, Redzie, Wejherowie i Bolszewie. Wystawa prezentowana jest w oknach biblioteki do 30 września 2010 r.
***
W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" oglądać można wystawę pt. „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r." Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wstęp wolny.
Wystawa pokazuje okupację niemiecką na terenie Kaszub i Kociewia w 1939 r., która miała inny charakter niż powszechnie znana polityka realizowana przez Niemców w Generalnej Guberni. Ekspozycja zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminacja elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta.
Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej OBEP IPN Gdańsk pod opieką naukową naczelnika OBEP IPN Gdańsk dra hab. Grzegorza Berendta.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest do 30 września, od pon. do pt. w godz. 8.00- 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Pomorze w komiksie" prezentującej prace Tomasza Meringa - autora komiksów, uczestnika wystaw i konkursów organizowanych w kraju i za granicą. Wystawa przedstawia wydarzenia historyczne związane z Pomorzem Gdańskim, a szczególnie Gdańskiem, Gdynią i Wejherowem. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia Chylonia. Wystawa prezentowana jest do 1 października br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Port gdyński 1945/1946" prezentującej zniszczenia portu w wyniku działań wojennych. Wystawę ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni przygotowała Ewa Szymańska. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Gdynia - Obłuże.
Wystawa prezentowana do 1.10.2010 r. w godzinach otwarcia biblioteki. 
***
Kawiarnia Caffe Anioł w Gdyni oraz Milla Nowak mają zaszczyt zaprosić na wernisaż kolorowego, wyjątkowego, surrealistycznego malarstwa 18.09.2010 r. na godz. 18.00 w kawiarni Caffe Anioł przy ul. Kilińskiego 6 w Gdyni. W programie otwarcie wystawy autorskiego malarstwa Milli Nowak, uświetnione koncertem muzyki popularnej na wiolonczelę i organy Agaty Oriany Kwahs przy akompaniamencie Piotra Zapadki.
Wstęp wolny!
***
w Centrum Handlowym Klif Gdynia otwarta została wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego - jednego z najwybitniejszych polskich fotografów. Liczącą 40 prac wystawę można oglądać do niedzieli, 26 września 2010 r.
Wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego to prawdziwa gratka zarówno dla zagorzałych fanów artysty, jak i amatorów fotografii. Na 40 zdjęciach Robert Wolański prezentuje szerokie spektrum swoich możliwości. Portrety znanych osób, wśród których znaleźli się między innymi Daniel Olbrychski, Artur Boruc czy Martyna Wojciechowska, przykuwają uwagę niestandardowym ukazaniem modeli. Odbiorcy mogą być zaskoczeni nieznanym obliczem celebrytów znanych z prasy i telewizji.