Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

970 (570) 2010-09-24 - 2010-09-30

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa prac Adama, Joanny, Jakuba i Bartłomieja Błażejowskich - do 31.10.2010 r. Wywodząca się z Trójmiasta i artystycznie z nim związana rodzina Błażejowskich reprezentuje różne dziedziny sztuki. Wielokrotnie nagradzany Adam, ojciec trojga rodzeństwa, uprawia m.in. rzeźbę i kowalstwo artystyczne, a także aranżuje przestrzeń (ekspozycja na ORP Burza). Dzieci, absolwenci gdańskiej ASP, zajmują się: mieszkająca w Paryżu Joanna - projektowaniem mody prêt-à-porter, Jakub - rzeźbą, Bartłomiej - grafiką i projektowaniem wnętrz. Wystawa proponuje przegląd głównych zainteresowań artystów oraz ich najlepszych realizacji;
- do 26.09.2010 r.- wystawa „Historia Polski w orderach i odznaczeniach ze zbiorów Henryka Karpińskiego"; gdyński kolekcjoner prezentuje część swoich bogatych zbiorów, w znacznej mierze dotyczącą polskich Sił Zbrojnych. Przeszło pół tysiąca orderów i odznaczeń z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych i innych państw, wiąże się z rozmaitymi wydarzeniami historycznymi - od Księstwa Warszawskiego począwszy, na wojnach w Afganistanie i Iraku skończywszy;
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 14 października br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa p.n. „Orłowskie Pejzaże". Autorką prac jest Teresa Worotyńska. Maluje od kilku lat - pejzaże (szczególnie marynistyczne), kwiaty oraz martwą naturę, posługując się głównie techniką olejną i akrylem. Pierwsze znaczące obrazy powstały na warsztatach plastycznych organizowanych dla seniorów przez fundację „Senectus" w ramach GUTW oraz na zajęciach prowadzonych przez artystę malarza Marka Wróbla. Pani Teresa jest członkiem koła plastycznego przy klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", którym opiekuje się Andrzej Sobieraj - malarz marynista. Prace Teresy Worotyńskiej prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych. Aktualna jest drugą, indywidualną wystawą Autorki.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę artystycznych rodzin tworzących w różnych dziedzinach sztuki „POKOLENIA" zorganizowaną z okazji 30 - lecia Solidarności/1980 - 2010/. Wystawa do 7.10.2010 r. w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/.
W wystawie udział biorą: Klementyna Janusz, Janina Karczewska - Konieczna, Barbara Konarska, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Halina Stec. Wstęp wolny. www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11. Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.  
***
Galeria „Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, zaprasza od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 i w soboty w godz. 11.00 - 16.00 na wystawę prac artystów współpracujących z Galerią. Ekspozycja prezentowana do 2.10.2010 r., www.galeriaoddo.pl. 
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy ul. Morskiej 113 zaprasza do obejrzenia wystawy obrazów Bronisława Melzera zatytułowanej „Impresje natury". Bronisław Melzer jest mieszkańcem Rumi, zadebiutował w 1975 r., malując pejzaże przedstawiające piękno Rumi i okolic. Swoje umiejętności doskonalił w sekcji plastycznej w Morskim Domu Kultury. Brał udział w przeglądach twórczości nieprofesjonalnej oraz konkursach. Uprawia głównie malarstwo plenerowe. Swoje prace wystawiał na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Rumi, Redzie, Wejherowie i Bolszewie. Wystawa prezentowana jest w oknach biblioteki do 30 września 2010 r.
***
W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" oglądać można wystawę pt. „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r." Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wstęp wolny.
Wystawa pokazuje okupację niemiecką na terenie Kaszub i Kociewia w 1939 r., która miała inny charakter niż powszechnie znana polityka realizowana przez Niemców w Generalnej Guberni.
Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej OBEP IPN Gdańsk pod opieką naukową naczelnika OBEP IPN Gdańsk dra hab. Grzegorza Berendta.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest do 30 września, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Pomorze w komiksie" prezentującej prace Tomasza Meringa - autora komiksów, uczestnika wystaw i konkursów organizowanych w kraju i za granicą. Wystawa przedstawia wydarzenia historyczne związane z Pomorzem Gdańskim, a szczególnie Gdańskiem, Gdynią i Wejherowem. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia Chylonia. Wystawa prezentowana jest do 1 października br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Port gdyński 1945/1946" prezentującej zniszczenia portu w wyniku działań wojennych. Wystawę ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni przygotowała Ewa Szymańska. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Gdynia - Obłuże. Wystawa prezentowana do 1.10.2010 r. w godzinach otwarcia biblioteki. 
***
Galeria Debiut zaprasza na wernisaż włoskiej artystki Laury Magni, pt. „Viaggio nel bianco" („Podróż w biel"), który odbędzie się 28.09.2010 r. o godz. 18.00. Wystawa czynna do 7.10.2010 r. w godzinach pracy szkoły. (8.00 - 15.00) Galeria Debiut, Gdynia, ul. Orłowska 8.