971 (571) 2010-10-01 - 2010-10-07

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART  i Muzeum Miasta Gdyni
jako organizatorzy zapraszają do odwiedzenia wystawy pokonkursowej II Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2010.
Wystawę będzie można oglądać w dniach od 3 do 31 października 2010r. w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
Biennale Grafiki Cyfrowej jest jedynym tego typu przeglądem organizowanym w Europie. I Biennale, które odbyło się również w Muzeum Miasta Gdyni w 2008 roku, zyskało ogromną popularność i pokazało, że zainteresowanie sztuką współczesną,  a zwłaszcza jej najnowszą dziedziną - grafiką cyfrową - jest coraz większe. Rozwój nowych technologii komunikowania się z ludźmi oraz wejście świata w erę cywilizacji cyfrowej spowodowało, że grafika wraz ze zderzającymi się z nią fotografią kreatywną i całą sferą designu tworzy obecnie sztukę przyszłości.
II Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2010 jest drugą prezentacją skierowaną do artystów z kraju i zagranicy. Do konkursu zgłosiło się 120 twórców prezentując 236 prac, do II etapu zakwalifikowano 82 realizacje 76 artystów, w tym z z zagranicy (Kanada, Ukraina, Izrael, Finlandia, Węgry, Francja, Estonia...).
- Wystawa prac Adama, Joanny, Jakuba i Bartłomieja Błażejowskich - do 31.10.2010 r. Wywodząca się z Trójmiasta i artystycznie z nim związana rodzina Błażejowskich reprezentuje różne dziedziny sztuki. Wielokrotnie nagradzany Adam, ojciec trojga rodzeństwa, uprawia m.in. rzeźbę i kowalstwo artystyczne, a także aranżuje przestrzeń (ekspozycja na ORP Burza). Dzieci, absolwenci gdańskiej ASP, zajmują się: mieszkająca w Paryżu Joanna - projektowaniem mody prêt-à-porter, Jakub - rzeźbą, Bartłomiej - grafiką i projektowaniem wnętrz. Wystawa proponuje przegląd głównych zainteresowań artystów oraz ich najlepszych realizacji;
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 14 października br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa p.n. „Orłowskie Pejzaże". Autorką prac jest Teresa Worotyńska. Maluje od kilku lat - pejzaże (szczególnie marynistyczne), kwiaty oraz martwą naturę, posługując się głównie techniką olejną i akrylem. Pierwsze znaczące obrazy powstały na warsztatach plastycznych organizowanych dla seniorów przez fundację „Senectus" w ramach GUTW oraz na zajęciach prowadzonych przez artystę malarza Marka Wróbla. Pani Teresa jest członkiem koła plastycznego przy klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", którym opiekuje się Andrzej Sobieraj - malarz marynista. Prace Teresy Worotyńskiej prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych. Aktualna jest drugą, indywidualną wystawą Autorki. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę artystycznych rodzin tworzących w różnych dziedzinach sztuki „POKOLENIA" zorganizowaną z okazji 30 - lecia Solidarności/1980 - 2010/. Wystawa otwarta do 7.10.2010 r. w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/.
W wystawie udział biorą: Klementyna Janusz, Janina Karczewska - Konieczna, Barbara Konarska, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Halina Stec. Wstęp wolny. www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11. Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.  
***
Galeria „Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, zaprasza od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 i w soboty w godz. 11.00 - 16.00 na wystawę prac artystów współpracujących z Galerią. Ekspozycja prezentowana do 2.10.2010 r., www.galeriaoddo.pl. 
***
Galeria Debiut, ul. Orłowska 8 zaprasza na wystawę włoskiej artystki Laury Magni, pt. „Viaggio nel bianco" („Podróż w biel"). Wystawa czynna do 7.10.2010 r. w godzinach pracy szkoły. (8.00 - 15.00).
***
24 września 2010 r.  przy ul. A. Abrahama 27a w Gdyni otwarta została nowa galeria sztuki - „Galeria-pl". W galerii prezentowane są fotografie wykonane przez prof. Waldemara Jamy z cyklu „Wizerunki".
Waldemar Jama ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest profesorem na uczelniach w Katowicach i Gdańsku. Pojedyncze zdjęcia wykonuje rzadko - z reguły powstają całe cykle poświęcone określonym problemom. Typologiczne serie sięgają do traumatycznych doznań kulturowych. Dzięki temu fotografowane obiekty stają się czymś więcej, niż były w swoim projekcie wyjściowym.
Wystawę można oglądać do 26 października, od poniedziałku do niedzieli. Wcześniej należy umówić się telefonicznie - kontakt: Piotr Laskowski, tel. 504 339 568.
***
W dniach od 4 października do 30 października 2010 w galerii „Profile" w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze św. Maksymiliana/ obejrzeć będzie można wystawę towarzyszącą  Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2010. Bedzie to wystawa obrazów olejnych nieżyjącego już artysty malarza - Ryszarda Lecha - „PIKSELE". Wystawa będzie eksponowana w galerii „Profile" równolegle z wystawą pokonkursową II biennale. Ryszrd Lech, artysta malarz, malował „pikselami". To on pierwszy zastosował je w malarstwie zanim pojawiły się w grafice cyfrowej - przewidział ich istnienie.
Kontakt: tel. 58 622 33 11, www.artinfo.pl/profile