972 (572) 2010-10-08 - 2010-10-14

Projekt Muzeum Emigracji na Zamku Królewskim w Warszawie

4 października 2010 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się prezentacja projektu Muzeum Emigracji, które w ciągu najbliższych czterech lat powstanie w Gdyni w budynku Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1. Idea powstała i będzie realizowana w naszym mieście, ale ma wymiar ogólnonarodowy.
Plany utworzenia Muzeum Emigracji zebranym gościom przybliżył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który podkreślił, że „na powierzchni 6000 m² powstanie nowoczesne muzeum, a symboliczny adres Polska 1 stanie się swego rodzaju zobowiązaniem".
Zamek Królewski na kilka godzin stał się centrum dyskusji wokół tematu polskiej emigracji. I to zarówno tej historycznej, jak i współczesnej. Wśród przyjaciół projektu, obecnych na spotkaniu, głos zabrali m.in. Andrzej Seweryn, Małgorzata Szejnert, Paweł Huelle oraz prof. Marian M. Drozdowski.
Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej instytucji, która, przy wykorzystaniu współczesnych technik audiowizualnych, umożliwi odwiedzającym aktywne uczestnictwo w emigranckiej narracji, prześledzenie losów rodaków wyjeżdżających i powracających do kraju.
Honorowym patronem projektu został Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.