974 (574) 2010-10-22 - 2010-10-28

Nowe trolejbusy na Skwerze Kościuszki

Zarząd Komunikacji Miejskiej zaprasza na prezentację nowych trolejbusów, zakupionych przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach programu „Rozwój proekologicznego transportu publicznego na Obszarze Metropolitalnym Trójmiasta".
ZKM zakupił 25 fabrycznie nowych trolejbusów, które wyposażone są w napęd pomocniczy, umożliwiający poruszanie się na dystansie do 5 km bez sieci trakcyjnej. Dzięki temu możliwa będzie eksploatacja trolejbusów nawet w przypadku zamknięć ulic z siecią trakcyjną i zaplanowaniu objazdów ulicami nieprzystosowanymi do kursowania trolejbusów. Przetarg na dostawę trolejbusów wygrała firma Solaris Bus and Coach z Bolechowa pod Poznaniem. Dziesięć z 25 trolejbusów mieszkańcy miasta będą mogli obejrzeć w niedzielę, 24.10. 2010 r., o godzinie 14.00 na Skwerze Kościuszki (w rejonie skrzyżowania z ul. Żeromskiego, przed Płytą Marynarza Polskiego).
Będzie też okazja do wyjątkowej przejażdżki. W niedzielę, 24 października, ZKM uruchomi 7 specjalnych, bezpłatnych dla pasażerów, linii trolejbusowych, obsługiwanych nowo zakupionym taborem.
O godzinie 13.00 z siedmiu pętli odjadą trolejbusy na Skwer Kościuszki:
- linia 021 - z Sopotu;
- linia 022 - z Cisowej SKM;
- linia 023 - z Kaczych Buków;
- linia 024 - z Dąbrowy Miętowej;
- linia 028 - z Pustek Cisowskich;
- linia 029 - z Gdyni Dworca Głównego PKP (dodatkowy kurs na tej linii także o godz. 13.30);
- linia 030 - z Cisowej Sibeliusa.
Trolejbusy linii specjalnych pojadą do przystanków w rejonie Skweru Kościuszki trasami linii podstawowych, do których nawiązują ich numery (zatrzymując się na wszystkich przystankach po drodze), następnie okrążą Skwer Kościuszki bez sieci trakcyjnej i ustawią się na uroczystą prezentację. Po zakończeniu prezentacji trolejbusy odwiozą jej uczestników tymi samymi trasami, którymi przyjechały.