975 (575) 2010-10-29 - 2010-11-04

Innowacyjne produkty z Gdyni

Innowacyjne produkty dwóch firm z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni zostały nagrodzone podczas 6. Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON - INNOWACJE, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Gdańsku. Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego oraz złoty medal w konkursie Innowacje 2010 zdobyła firma Aviacom.pl za ultralekki samolot nowej generacji AF-129, a srebrny medal trafił do firmy Master Telecom za stworzenie technologii komunikacyjnej Video port biznes.
Samoloty firmy Aviacom.pl, przeznaczone głównie dla biznesmenów i turystów, budowane będą od 2011 r. w Gdyni. Co roku ma powstawać 50 początkowo dwu, a następnie i czteroosobowych maszyn. Przeznaczone będą na rynek amerykański i kanadyjski. Do ich produkcji firma zamierza zatrudnić ok. 250 osób w ciągu 3 lat.
W konstrukcji samolotu firmy Aviacom.pl wykorzystywane będą innowacyjne rozwiązania, m.in. włókna węglowe. Dzięki temu maszyny będą lekkie (ok. 450 kg) i łatwe w przenoszeniu. Samolot będzie można złożyć i przewieźć jak łódkę. Poza tym potrzebuje niewiele miejsca do wylądowania, więc jest to możliwe na każdej powierzchni - na trawie, śniegu, a nawet na wodzie. Podwójny spadochron pozwoli wylądować całej maszynie, nie tylko jej pasażerom. AF-129 poruszać się będzie z prędkością 216 km/h, a jego zasięg wyniesie 1600 km.
Drugi nagrodzony produkt z PPNT to Video port biznes, czyli innowacyjna technologia komunikacyjna stworzona przez firmę Master Telecom. Polega ona na wspomaganiu naturalnej komunikacji głosowej specjalnie opracowanym przekazem wideo. Dzięki wykorzystaniu intuicyjnego interfejsu każda rozmowa telefoniczna może być uzupełniona odpowiednio dobranym obrazem rozmówcy. Technologia może być zastosowana m.in. w portalach internetowych, telefonii mobilnej i kioskach interaktywnych.
Także inne produkty firm z PPNT w Gdyni wzbudziły bardzo duże zainteresowanie gości i wystawców targów. Wśród nich znalazły się m.in.:
- Ester Eko-Energia Polska Sp. z o.o. - technologia energetycznego zgazowania odpadów komunalnych - Thermal Oxydation Processing Systems (TOPS);
- Fido Intelligence Sp. z o.o. - usługa Web Protector - ochrona użytkowników for i serwisów społecznościowych przed werbalnymi aktami cyberprzemocy;
- MADKOM Sp. z o.o. - e-Policja - Elektroniczna Platforma Komunikacyjna Pomorskiej Policji ze społecznością regionu;
- ProgMan S.A. - platforma Youngcoder - narzędzie opracowane z myślą o kształceniu w zakresie algorytmiki i programowania;
- MpicoSys - Embedded Pico Systems Sp. z o.o. - Mpico Display Core - zintegrowany pełny wyświetlacz graficzny w urządzeniu zbliżonym wielkością do karty kredytowej;
- Master Telecom - QSMaster Contact Center System - platforma do biznesowej komunikacji masowej;
- Navirec Sp. z o.o. - oferta usługowa-system monitoringu GPS pojazdów;
- Gdański Klaster Budowlany Sp z o.o. - oferta doradcza i usługowa dla klientów instytucjonalnych i indywidualnych;
- Extend.pl - oferta projektów z zakresu obsługi i sprzedaży produktów finansowych, zarządzania i nadzorem prowadzenia projektów, programy do monitoringu pracy farm wiatrowych.