975 (575) 2010-10-29 - 2010-11-04

Nurkowie sprzątali Bałtyk

Półtorej tony śmieci wyciągniętych z dna gdyńskiej Mariny i przybrzeżnej części Bulwaru Nadmorskiego -- oto efekt Eko Nurkowego Dnia, który odbył się 16 października w Gdyni.
Idea zorganizowania tego przedsięwzięcia zrodziła się w ubiegłym roku, wtedy też impreza odbyła się po raz pierwszy. Jej pomysłodawcami są Sebastian Borek (Centrum Nurkowe TICADA) i Piotr Bielski (GOSiR - Marina Gdynia). Stworzyli imprezę, która zintegrowała nurków pod wspólnym hasłem podniesienia czystości naszego Bałtyku.
W ubiegłym roku akcja zgromadziła około 50 płetwonurków, co wydawało się niemałym sukcesem, biorąc pod uwagę fatalną pogodę. Wydobyto wówczas blisko 80 kg śmieci. W tym roku do podwodnego sprzątania przystąpiło niemalże 120 płetwonurków, 20 ratowników medycznych i WOPR oraz 20 osób czuwających nad sprawnym przebiegiem akcji.
Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania - z dna Bałtyku ubyło prawie półtorej tony śmieci! Oczywiście wszyscy byli ciekawi co tym razem zostanie wydobyte. Obok butelek, rur, opon, śmietników i wózków sklepowych wyciągnięto: dwa laptopy, telefon komórkowy, portfel z dokumentami i ważny dowód osobisty. W tym roku rejon sprzątania powiększył się. Była to nie tylko Marina ale też obszar w pobliżu bulwaru. Płetwonurkowie podzieleni zostali na grupy około 8-10 osobowe, wyznaczone zostały sektory w porcie jachtowym i poza nim. W akcji wykorzystano 5 łodzi a także okręt ratowniczy ORP „Maćko", Jednostkę Pływającą Urzędu Morskiego i Policji oraz ponton z ratownikami medycznymi na pokładzie.
Akcję zorganizował GOSiR wraz z Centrum Nurkowym TICADA. Nie odbyłaby się ona jednak gdyby nie pomoc sponsorów. Dzięki nim organizatorzy mogli zapewnić zgłoszonym ochotnikom okolicznościowe koszulki, ciepły posiłek, losowanie nagród a wśród nich: komputer nurkowy SUUNTO ZOOP, automat oddechowy CRESSI, pakiet nurkowy w Chorwacji, zegarek marki NAUTICA.
Imprezę wsparła Brzegowa Grupa Ratownicza i Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Marynarki Wojennej, a także Komenda Miejska Policji.
W czasie podwodnego sprzątania na powierzchni odbywał się piknik rodzinny. Atrakcje zapewniły stanowiska Brzegowej Grupy Ratowniczej MW, Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego, Instytutu Oceanografii UG a także Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni. Firma Santi prezentowała swoje najnowsze skafandry z możliwością testowania. Najmłodsi mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach przygotowanych przez GOSiR.
W tym roku do Eko Nurkowego Dnia włączyły się trójmiejskie centra nurkowe, między innymi Centrum Techniki Nurkowej Piórewicz, Tryton, Gdynia Dive, Sea Quest. Chcielibyśmy też podziękować dużej grupie naszych przyjaciół i sympatyków, którzy po raz kolejny pomogli nam na powierzchni zorganizować wszystko tak, aby cała akcja przebiegła bezpiecznie i sprawnie. Dziękujemy wszystkim i niecierpliwie czekamy na kolejny Eko Nurkowy Dzień.