977 (577) 2010-11-12 - 2010-11-18

Ośrodek Hipoterapii jak marzenie

8 listopada 2010 r. w Gdyni przy ul. Spółdzielczej 4 (w Orłowie) oddany został do użytku wspaniale zlokalizowany - tuż u podnóża zalesionych wzgórz morenowych - nowy Ośrodek Hipoterapii. Najmłodsi od razu mogli skorzystać z zajęć w ujeżdżalni i rehabilitacyjno-rekreacyjnych w sali gimnastycznej. Lista dzieci skierowanych tu na terapię przez lekarzy przekracza już 250 osób. Właścicielem Ośrodka jest Miasto Gdynia, a jego operatorem - GOSiR.
Kompleks budynków ośrodka to stajnia z 20 boksami dla koni, kryta ujeżdżalnia o powierzchni ok. 800 m², część biurowo-sanitarna (ok. 400 m²) z punktem medycznym, salą rehabilitacyjną i konferencyjną, z wszelkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych i zapleczem socjalnym załogi. W ośrodku pracuje dziewięć osób - siedmiu instruktorów rekreacji ruchowej i dwóch stajennych. W terapii uczestniczy siedem koni.
Kompleks zaprojektował zespół architektów pod kierownictwem gdyńskiego architekta Jacka Droszcza. Inwestycja kosztowała ok. 5 mln zł.
W Gdyni hipoterapia jest realizowana przez Miasto już od kilkunastu lat. Dotychczas - w zabytkowym zespole parkowo-pałacowym Kolibki, gdzie warunki były nieporównywalnie skromniejsze - pod każdym względem.
Zdjęcia z otwarcia dostępne są na stronie internetowej: www.gdynia.pl/foto.
Hipoterapia to rehabilitacja przy pomocy koni i jazdy konnej. Stosuje się ją u osób: po przebytych chorobach zostawiających trwałe ślady w sprawności fizycznej i w życiu psychicznym, upośledzonych umysłowo, z deficytami rozwojowymi, z uszkodzeniami wzroku i słuchu, niedostosowanych społecznie. Dzięki zajęciom z końmi łatwiej odzyskują sprawność fizyczną i psychiczną.  
Hipoterapia w Kolibkach
Ujeżdżalnia w nowym Ośrodku Hipoterapii w Gdyni Kolibkach Fot. Dorota Nelke