Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy
978 (578) 2010-11-19 - 2010-11-25

Gdynia gospodarzem Żeglarskich Mistrzostw Świata?

Gdynia ubiega się o organizację Żeglarskich Mistrzostw Świata klas olimpijskich ISAF w 2014 r. Kandydaturę Miasta uzgodniono z Ministrem Sportu i Turystyki Adamem Gierszem oraz przedstawicielami Polskiego Związku Żeglarskiego. Wśród konkurentów Gdyni jest siedem miast z czterech kontynentów. Decyzję poznamy w lutym 2011 r.
Obok Gdyni o organizację mistrzostw ubiegają się: Haga (Holandia), Santander (Hiszpania), Busan (Korea), Buenos Aires (Argentyna), Kingston (Kanada), Qingdao (Chiny), Aarhus (Dania). Ponieważ w 2016 r. Igrzyska Olimpijskie odbędą się w brazylijskim Rio de Janeiro, bardzo prawdopodobne, że dla przeciwwagi to któreś z europejskich miast zostanie gospodarzem poprzedzających je mistrzostw świata.
Gdynia ma duże szanse. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata ISAF 2004, mistrzostwa Europy w różnych klasach olimpijskich czy tegoroczne Gdynia Saling Days zostały docenione zarówno przez władze światowej federacji, jak i samych zawodników. Pozytywne oceny zwiększają szanse Miasta na organizację imprezy.
Żeglarskie Mistrzostwa Świata klas olimpijkach ISAF rozgrywane są co cztery lata. Przez 16 dni przedstawiciele wszystkich dziesięciu konkurencji olimpijskich: 470 kobiet i mężczyzn, 49er, Finn, Laser, Laser Radial, RS: X kobiet i mężczyzn, Star, Match Racine kobiet, walczą nie tylko o medale, ale również o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich. Spodziewać się można ok. 16.00 zawodników z 80 państw.