978 (578) 2010-11-19 - 2010-11-25

Po XIII Biegu Niepodległości

11 listopada 2010 r. odbyła się trzynasta edycja Jesiennego Biegu Niepodległości. W zawodach, których organizatorem był Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji, udział wzięło prawie 2 500 osób, w tym ponad 1 300 w Biegu Głównym rozgrywanym na dystansie 10 km.
Jako pierwsi wystartowali nordic walkerzy, którzy do pokonania mieli dystans 3,3 km. Tu jako pierwsza linię mety minęła Agnieszka Ellward, która cały dystans pokonała w towarzystwie „świeżo upieczonego" mistrza świata w tej dyscyplinie sportu w swojej kategorii wiekowej - Piotra Zapolskiego, triumfatora cyklu „GPX Gdynia Nordic walking Race 2010".
Chwilę za nimi w szranki wystartowali uczniowie i uczennice szkół podstawowych. Tu ton rywalizacji nadawali Patrycja Adamczyk z SP nr 2 oraz Łukasz Frycz z SP nr 12 w Gdańsku. Zawodnicy ci mieli do pokonania dystans 1 km plażą oraz alejkami Bulwaru Nadmorskiego. Po uczniach ze szkół podstawowych na linii startu stanęli gimnazjaliści. Jako pierwsi linię mety minęli Tatiana Kukiełko z Gimnazjum nr 1 w Gdyni oraz Michał Kopecki reprezentujący LKS Zantyr Sztum. Rywalizacje szkół zakończyli ponadgimnazjaliści. Tu zdecydowaną faworytką od samego początku była Zuzanna Ratkowska, córka mistrza Polski w maratonie z 1984 roku, obecnie jedna z czołowych polskich triathlonistek w swojej kategorii wiekowej. Wśród chłopców jako pierwszy linię mety minął zawodnik z Kartuz - Adam Kryszewski.
Bieg główny wygrał Radek Dudycz, który po 30 minutach i 29 sekundach minął linię mety i po raz kolejny wygrał cykl Grand Prix. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Mazerski, za którym finiszował Kamil Włodarczyk. Spośród pań z dużą przewagą zwyciężyła Marta Szenk przed Moniką Wirkus, która została tym samym zwyciężczynią całego cyklu GPX Gdyni w Biegach Ulicznych 2010. Na trzeciej pozycji dobiegła Weronika Wójcik.
W klasyfikacji ratowników triumfował Michał Wysłouch z Włocławka, wśród niepełnosprawnych na najwyższym stopniu podium stanął Mariusz Gołąbek ze Starogardu Gdańskiego, a w kategorii Strażaków Państwowej Straży Pożarnej zwyciężył Piotr Manikowski ze Złotowa. Na mecie dla wszystkich zawodników czekał pamiątkowy medal z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Dla najlepszych organizatorzy przygotowali cenne nagrody rzeczowe i finansowe.