978 (578) 2010-11-19 - 2010-11-25

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 21.11.2010 r. - wystawa „Morze w sztuce, literaturze i fotografii";
- do 22.02.2011 r. - wystawa „Pomorska Przygoda Harcerska";
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***    
Prezentacja prac laureatów XIV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza GDAŃSK PRESS PHOTO 2010 w Galerii Ratusz Urzędu Miasta Gdyni od 22 listopada 2010 roku.
W 2010 roku do konkursu przystąpiło 57 fotografików z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, którzy nadesłali ogółem 991 zdjęć. Zdjęcia oceniane były w następujących kategoriach: wydarzenie, ludzie, kultura, sport, życie wokół nas, świat, fotografia spoza regionu.Organizowany konkurs jest platformą oceny i prezentacji najlepszych osiągnięć zawodowych fotoreporterów oraz niezawodowych pasjonatów fotografii prasowej z regionu Pomorza i Pomorza Zachodniego.Prace prezentowane na wystawie pokonkursowej są okazją do wizualnego podsumowania minionego roku, w subiektywnym spojrzeniu autorów wystawianych fotografii. Obok zdjęć, na których uchwycono najważniejsze chwile i doniosłe wydarzenia znajdują się także takie, które odkrywają przed nami prywatne, mało znane dotychczas mikroświaty. Wszystkie fotografie, które można zobaczyć na wystawie, mają wspólny mianownik: każda z uwiecznionych sytuacji była - w odczuciu autora - godna chwili uwagi i naciśnięcia spustu aparatu fotograficznego. Co najistotniejsze, prezentowane fotografie nie tyle „pokazują" to, co już znamy, a raczej na nowo odkrywają, stymulując aktywność postrzegania u swoich odbiorców.Od wielu lat mieszkańcy Gdyni licznie reprezentują uczestników konkursu.
W tym roku Jury nagrodziło i wyróżniło następujących gdynian: Łukasza Ostalskiego, Kacpra Kowalskiego i  Dominika Sadowskiego.
Wystawa potrwa do 10 grudnia 2010 roku. 
***
Od 19 listopada do 14 grudnia br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa pt. „Foto-Plastykon".
Ekspozycję stanowią prace wykonane przez uczestników zajęć w pracowni plastycznej oraz fotograficznej Środowiskowego Domu Samopomocy w Gdyni (ul. Gen. Maczka 1). Wernisaż odbędzie się 19 listopada (piątek) - początek godz. 17.00
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do zwiedzania retrospektywnej wystawy prac Ewgenii Stefosis „Małe światy". Ewgenia Stefosis jest absolwentką PWSSP w Gdańsku, stypendystką MKiS dla Młodych Twórców, byłym nauczycielem rzeźby i metaloplastyki w ZSP w Gdyni.
Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za rzeźby, rysunki i ceramikę. Prace artystki znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Grecja, Niemcy, USA). Wystawa prezentowana jest do 26 listopada 2010 r. w godzinach otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Filia nr 18 przy ul. Kartuskiej 20 w Chyloni.
***
W Galerii Ratusz na pierwszym piętrze Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) oglądać można do 22 listopada wystawę najlepszych prac dyplomowych o tematyce gdyńskiej, których autorami są absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Najlepsi absolwenci!
***
Miejska Informacja zaprasza na wernisaż wystawy „Przyjrzyj się ! - Modernizm Gdyni". Wystawa ta prezentować będzie gdyńską architekturę modernistyczną ukazaną w obiektywie młodego, gdyńskiego fotografika Zbigniewa „Piotra" Piotrowskiego.
Elementami wernisażu będą prelekcja Roberta Hirscha - Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz wprowadzenie do warsztatu fotograficznego, które poprowadzi autor zdjęć. Spotkanie z „gdyńskim modernizmem" odbędzie się w dniu 19 listopada 2010 r. o godz. 17.00. Prelekcje będzie można wysłuchać w sali 107 Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24. Natomiast wystawa zaprezentowana zostanie w siedzibie Miejskiej Informacji na parterze w/w budynku. Uczestnicy spotkania z „gdyńskim modernizmem" będą mieli także możliwość wzięcia udziału w mini warsztacie fotograficznym, który odbędzie się 20 listopada w godz. 11.00 - 13.00. Szczegółowe informacje pod numerami tel. 58 668 25 35, 668 25 36. Fotografie eksponowane będą od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w sobotę w godz. 9.00 - 15.00.
***
Galeria „Od czasu do czasu" zaprasza na wystawę Julity Malinowskiej pt. „Malarstwo w kąpieli". Wystawa czynna do 23.11.2010 r. Galeria „Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, otwarta: wt. - pt.: 12.00 - 18.00, sob.: 11.00 - 16.00. www.galeriaoddo.pl
***
Do 30 listopada 2010 r. w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ oglądać można wystawę prac architekt i malarki Zofii Orczyńskiej. Wystawa czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51, zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii „Iść w stronę słońca" Małgorzaty Czajka - Stelmaszewskiej do 30 listopada 2010 r. w godz. otwarcia TMG tj. poniedz. środy i piątki od 11.00 - 15.00 , wtorki i czwartki od 13.00 - 17.00.
Wystawie towarzyszyć będzie pokaz biżuterii ze skóry Magdaleny Krajewskiej.
***
Do 20 listopada 2010 roku w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni prezentowana jest wystawa fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w Konkursie Fotograficznym „Moje Pomorze". Organizatorem, zarówno konkursu, jak i wystawy, jest Trójmiejska Szkoła Fotografii w Sopocie. Wystawa obejmuje około siedemdziesięciu z niemal tysiąca nadesłanych z różnych regionów Polski prac. Wystawa czynna w godz. od 10.00 do 18.00 we wszystkie dni tygodnia. Wstęp wolny.
Galeria PPNT, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia al. Zwycięstwa 96/98. Informacje www.tsf.edu.pl
***
Galeria Debiut zaprasza na wystawę gdyńskiej artystki Marii Tyrankiewicz - Bojary pt. „Zmagania ze sobą". Wystawa towarzyszy XIII Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi i VII Międzynarodowemu Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni. Czynna będzie do 4.12.2010 r. w godzinach nauki szkolnej.
Galeria Debiut, ul. Orłowska 8, Gdynia.
***
Gdyńska YMCA zaprasza na wystawę prac florystycznych wykonanych pod kierunkiem art. plast. K. Żelewskiej - Mirskiej. Prace prezentują seniorzy z programu „Gdynia 55+" dofinansowanego przez Urząd Miasta Gdyni. Wystawę można oglądać do 30.11.2010 r. w holu budynku YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „40 Rocznica Wypadków Grudniowych" do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). To ekspozycja przypominająca tragiczne wydarzenia z 1970 roku przedstawione na fotografiach wykonanych w Gdyni w czasie realizacji filmu „Czarny czwartek" na tle współczesnych prac z malarstwa, grafiki i tkaniny unikatowej. Udział biorą znakomici artyści i fotograficy: Anna Kaczor, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Wojciech Kostiuk, Andrzej Gojke, Robert Job. Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2010 r.
Wstęp wolny. Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.
www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Zespół Szkół nr 14 w Gdyni - Dąbrowie mają zaszczyt zaprosić na wernisaż autorskiej wystawy fotograficznej uczennicy kl. II Gimnazjum nr 19 w Gdyni Emilii Górskiej pt.: „Gdynia - Dąbrowa naturalnie piękna". 25.11.2010 r. (czwartek) o godz. 17.00 w gmachu Zespołu Szkół nr 14 w Gdyni, ul. Nagietkowa 73. Wernisaż inauguruje otwarcie Galerii Sztuki Szkolnej w Zespole Szkół nr 14. Wystawie towarzyszyć będą prace fotograficzne uczniów Gdyńskiej Szkoły Społecznej, którzy w roku szkolnym 2009/2010 poszukiwali fragmentów dawnej Gdyni w okolicach szkoły i nie tylko... Kąty, zakątki oraz podwórka naszego miasta zatrzymali w kadrze uczniowie:
Gabriela Boroś kl. 6 SP, Bartosz Grzymała kl. 6 SP, Jakub Jarosz kl.6 SP, Maciej Gejdel kl.6 SP, Andrzej Felski kl. 6 SP, Jakub Bogdanowicz kl. 6 SP, Anna Jaroni kl.II Gim., Patrycja Jaremczuk kl. III Gim., Magdalena Czerebak kl. III Gim., Krzysztof Meller kl. III Gim. oraz Arletta Kwiatkowska kl. II Gim. Jezuitów w Gdyni.