980 (580) 2010-12-03 - 2010-12-09

Koncerty, promocje, spotkania

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni organizuje koncert charytatywny, z którego całkowity dochód przeznaczony będzie na leczenie ciężko chorego ucznia szkoły. Koncert odbędzie się 5 grudnia 2010 r. o godz. 17.00 w Kościele oo. Franciszkanów w Gdyni, Wzgórze Św. Maksymiliana.
Wystąpią uczniowie i pedagodzy szkoły.
Zapraszamy wszystkich, którzy pragną wspomóc akcję.
***
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza na kolejne koncerty w ramach cyklu Niedziela Melomana, które odbędą się 19 grudnia br. o godz. 16.00 i 18.30 w sali widowiskowej Domu Rzemiosła przy ul. 10 Lutego 33 w Gdyni. Wystąpią: Zofia Kotlicka-Wiesztord, Anna Osior, Joanna Wesołowska, Ewa Wolińska, Krzysztof Bobrzecki, Roman Komassa, Wojciech Lewandowski, Ryszard Szczeszak, Grzegorz Ufnal, gra zespół Smile Band pod kierownictwem Tadeusza Kassaka.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w PTTK przy ul. 3 Maja 27 w Gdyni oraz na godzinę przed koncertem.
***
Gdyńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza wszystkich miłośników muzyki do wysłuchania „Requiem" W. A. Mozarta. Monumentalne dzieło Mozarta usłyszeć będzie można w rocznicę śmierci kompozytora w niedzielę, 5 grudnia br. w dolnym kościele p.w. NSPJ w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46). Początek koncertu o godz. 19.00. Podczas występu orkiestrze towarzyszyć będzie chór Non Serio z Sopotu oraz soliści: Zofia Kotlicka-Wiesztordt (sopran), Sylwia Falecka (alt), Adam Węgliński (tenor) oraz Adam Okrój (bas). Za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Grzegorz Sutt. Prowadzenie koncertu: Andrzej Tokarski.
Koncert finansowany jest z budżetu miasta Gdyni w ramach realizacji zadania „Requiem Mozarta". Wstęp wolny.
***
W Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 w najbliższym czasie odbędą się następujące imprezy:
- 7.12.2010 r. o godz. 17.00 - wykład Henryka Karpińskiego pt. „Ordery i medale w falerystyce polskiej".
- 10.12.2010 r. o godz. 17.00 wydawnictwo PORTA MARE i Muzeum Miasta Gdyni zapraszają na promocję albumu pt. „Ostatni transatlantyk Stefan Batory" przygotowanego przez Jerzego Drzemczewskiego. Przypomnijmy, że w ub. roku o podobnej porze odbyła się w muzeum przy wypełnionej sali promocja albumu „Legenda Batorego w fotografii" tego samego autora.
Album ma 280 str. formatu 321x230 mm i zawiera 840 zdjęć. Poświęcony jest on „Stefanowi Batoremu" - ostatniemu transatlantykowi pływającemu pod polską banderą, który przeszedł również do historii żeglugi światowej. Był bowiem jednym z dwóch, ostatnich pasażerskich liniowców, utrzymujących stałe, regularne połączenie między Europą a północną Ameryką i jednocześnie statkiem, który zakończył trwającą blisko 150 lat historię pasażerskiej żeglugi liniowej między portami Wielkiej Brytanii i Kanady i 30-letnią między tym krajem a Polską. Zakończył też trwającą 58 lat historię całej polskiej oceanicznej żeglugi pasażerskiej.
- 16.12.2010 r. o godz. 18.00 - promocja albumu Piotra Brzezińskiego, Roberta Chrzanowskiego, Anny Nadarzyńskiej-Piszczewiat „Zbrodnia bez kary. Grudzień 1970 w Gdyni Przebieg wydarzeń • represje • walka o prawdę" pod red. Małgorzaty Sokołowskiej.
Książka autorstwa trójki młodych historyków z gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wydana przez Oficynę Verbi Causa, jest najnowszą próbą spojrzenia na grudniową tragedię. Album zawiera informacje na temat życia w mieście w latach 60., przebiegu gdyńskiego Grudnia, represji które spadły na jego uczestników, a także wieloletniej, zwycięskiej, walki gdynian o godne upamiętnienie ofiar „czarnego czwartku". Książka przybliża także problem systematycznego zakłamywania pamięci o Grudniu'70 przez władze komunistyczne oraz historię śledztwa i procesu osób odpowiedzialnych za tę zbrodnię.
Blisko 300 fotografii (w tym zdjęcia operacyjne SB i zdjęcia ze zbiorów prywatnych) oraz 100 dokumentów, z których część nigdy jeszcze nie była publikowana.