981 (581) 2010-12-10 - 2010-12-16

Remont gdyńskiego dworca - praca wre!

Przebudowa gdyńskiego dworca przebiega zgodnie z planem. Prace trwają m.in. w hallu głównym i w piwnicy, gdzie odkryto fragment zabudowy dworca zburzonego podczas II wojny światowej. Zostanie on wkomponowany i wyeksponowany w nowym układzie pomieszczeń. Prace budowlane, które rozpoczęły się w sierpniu 2010 r., prowadzone są w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.
Obecnie trwa renowacja posadzek i okładzin kamiennych w hallu głównym. Wkrótce konserwatorzy zabytków zajmą się malowidłami z sali restauracyjnej, oświetleniem i zdemontowanymi już drewnianymi elementami budynku. Docelowo w hallu głównym znajdzie się centrum obsługi podróżnych z kasami biletowymi i pełną informacją o rozkładzie jazdy. W piwnicy zburzone zostały już ściany i posadzki. Wzmacniane są fundamenty i podwyższane stropy. Niedostępne do tej pory pomieszczenia na poziomie -1 zostaną zaaranżowane na dodatkowe poczekalnie dla pasażerów, skrytki bagażowe i toalety.
Gruntownie zmodernizowana zostanie również zabytkowa kolumnada łącząca dworzec główny z dworcem SKM.
Przestrzeń nowego dworca kolejowego w Gdyni zostanie zaaranżowana w sposób przyjazny dla pasażerów. Oprócz wspomnianych kas biletowych, punktów informacyjnych czy poczekalni, nie zabraknie też skrytek bagażowych, bankomatów, kiosków prasowych, kafejek czy restauracji. Zamontowane zostaną ruchome schody i windy, nowoczesny system informacji wizualnej oraz monitoring wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cały obiekt będzie spełniał potrzeby osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się.
Przypomnijmy, że przebudowa dworca kolejowego Gdynia Główna prowadzona jest dzięki środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej, a jej całkowity koszt wynosi 40,7 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Mostostal Warszawa S.A. Remont zakończy się w I kwartale 2012 r.
Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej: www.gdynianowaglowna.pl .  

Tak będzie wyglądał hall Dworca Głównego po remoncie

Tak będzie wyglądał hall Dworca Głównego po remoncie