982 (582) 2010-12-17 - 2010-12-23

Gdynia ma psią bohaterkę - Morkę

Morka, dziewięcioletnia labradorka z Gdyni, została wyróżniona w ogólnopolskim plebiscycie na Psa Bohatera Roku, organizowanym w ramach programu „Pomóżmy razem". Doceniono ją za osiągnięcia w kilkuletniej pracy terapeutycznej i pełne oddanie w niesieniu pomocy potrzebującym.
Morka od ośmiu lat pracuje dla gdyńskiej Fundacji Dogtor jako pies terapeuta (II stopnia). Uczestniczy m.in. w zajęciach terapeutycznych z chorymi prowadzonych w Ośrodku Dogtorlandia, Szpitalu Psychiatrycznym, w Ośrodku Wczesnej Interwencji oraz Dziennym Domu Pomocy Społecznej. Pomaga również osobom prywatnym. Morka od wielu lat pracuje jako psi terapeuta z chorymi cierpiącymi na autyzm, porażenie mózgowe czy zespół Downa. Odwiedza Domy Małego Dziecka, Domy Seniora oraz hospicja. Dotychczas uczestniczyła w ponad tysiącu spotkań z dziećmi i dorosłymi. Jej bohaterstwo to codzienna cierpliwość i pełne poświęcenie pracy.
Warto tez wspomnieć o zwycięzcy tego niezwykłego plebiscytu i pozostałych wyróżnionych psach. Nagrodę główną zdobył owczarek niemiecki Killer (służbowo Tarmed), który na co dzień pracuje w Komendzie Policji w Gostyniu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy zasłużył się odnajdując dwóch zaginionych mężczyzn.
Wśród wyróżnionych czworonogów znalazł się owczarek niemiecki Szarik, który uratował życie swojej pani i jej córeczkom, budząc je w środku nocy i ostrzegając swym szczekaniem przed niebezpieczeństwem - pożarem. Mieszkający w schronisku w Żorach Dick to honorowy dawca krwi. Uratował życie wielu innym czworonogom. Pozostałe bohaterskie psy - labrador retriever Sagan z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łodzi i owczarek niemiecki Erka ze Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami - odnalazły zaginione osoby.
Program „Pomóżmy razem" realizowany jest od 2006 r. we współpracy z fundacjami i organizacjami, które pracują z labradorami na rzecz osób potrzebujących. Dotychczas zainicjowano m.in. akcję „Miejsce przyjazne psom asystującym", zorganizowano Parady Labradorów i pokazy umiejętności psów asystujących oraz ratowników, a także sesje dogoterapii w szpitalach dziecięcych.