983 (583) 2010-12-24 - 2011-01-06

Festiwal „Metropolia jest Okey” w Muzeum Miasta

27 grudnia 2010 o godz. 16.00 w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, rozpocznie się spotkanie z Grzegorzem Kwiatkowskim, poetą i muzykiem, autorem trzech tomów wierszy. Spotkanie zatytułowane: „Równość, głupcze!" poprowadzi Przemysław Gulda.
Grzegorz Kwiatkowski - poeta, muzyk. Wydał trzy tomy wierszy: „Przeprawa" (2008), „Eine Kleine Todesmusik" (2009), „Osłabić" (2010). W przeszłości muzyk na ulicach Liverpoolu. Obecnie członek zespołu Trupa. Zgłoszony do Paszportów Polityki (2009).
Wystawa Grafiki „Rok 2050" - kurator: Jacek Staniszewski.
Tegoroczna wystawa w ramach Metropolia jest Okey! nosi podtytuł „Rok 2050".
Hasło to nawiązuje do przedszkolnych (i szkolnych) zadań przedstawienia obrazu świata w dalekiej przyszłości. Taka wizja zawsze była interesująca i zarazem zabawna. Można było popuścić wodze fantazji, a powstające prace często wyrażały silną wiarę w niesamowity postęp naszej cywilizacji. W latach sześćdziesiątych rysowało się świat roku 2000, z wizją opanowania kosmosu i całkowitego zrobotyzowania życia człowieka. Doświadczenie współczesności dowodzi, że niewiele z tych projektów zostało faktycznie zrealizowanych. Daje to powody do refleksji - człowiek, pomimo że jest najbardziej destrukcyjną istotą na planecie Ziemia, pozostaje wewnątrz tradycjonalistą, lekko zagubionym i marzącym w mroźną zimę raczej o ciepłym kominku, niż penetrowaniu planety Mars...Tak jak w ubiegłorocznej odsłonie (obejmującej malarstwo), do udziału w wystawie zaproszeni zostali wybitni przedstawiciele trójmiejskiego środowiska plastycznego: wykładowcy, studenci i absolwenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz artyści trójmiejscy od lat realizujący się w dziedzinie grafiki. Przed twórcami postawiliśmy zadanie - zdawałoby się - dziecinnie proste.
Na wystawie oglądać możemy owoc zmagań ze wspomnieniami z przeszłości artystów, którzy snują dla nas swoje własne wizje przyszłości. Jaki będzie świat w roku 2050?
Wystawa potrwa do 16 stycznia 2011 r. 

ikona