Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
986 (586) 2011-01-21 - 2011-01-27

Kontrole autokarów podczas ferii

Do 23 stycznia gdyńska drogówka w ramach akcji „Bezpieczne ferie" przeprowadza m.in. kontrole autokarów wyjeżdżających na zorganizowane zimowiska. Od godz. 6.00 do 10.00 na parkingu przy ul. Polskiej 1 (przy Dworcu Morskim) policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać stan techniczny autokarów oraz trzeźwość kierowców. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych.
Przed wyjazdem dziecka, rodzice, aby mieć pewność, że ich pociechy są bezpieczne, mogą poprosić Policję o skontrolowanie autokaru. Kontrole autokarów można zgłaszać do koordynatora ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni pod numerem telefonu 58 662 15 30.
Funkcjonariusze sprawdzać także będą:
- sprawność psychofizyczną oraz uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe,
- dobór miejsc postoju w czasie podróży,
- dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,
- właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.
Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych, a przede wszystkim, aby była bezpieczna, przypominamy o kilku podstawowych zasadach:
1. Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie, wycieczkę sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy, korzystając z usług tego samego przewoźnika.
2. Zapamiętaj! - niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika.
3. Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
4. Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z koordynatorem ruchu drogowego (58-66-21-530). Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
5. Zapamiętaj! - jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia, co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję!
W ramach działań „Bezpieczne ferie" gdyńscy policjanci szczególną uwagę poświęcą także pieszym, gdyż to właśnie oni (jak wynika z prowadzonych analiz) są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego i ponoszą zazwyczaj największy uszczerbek na zdrowiu. Dlatego też policyjne patrole będą kontrolować wszystkie te miejsca, gdzie dochodziło w przeszłości do tego typu zdarzeń drogowych, tj. centrum miasta, teren wokół centrów handlowych oraz główne ciągi komunikacyjne.

ikona