986 (586) 2011-01-21 - 2011-01-27

Wieczór naukowo-literacki i prelekcja

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa Sławomir Kitowski zaprasza w sobotę 22 stycznia o godz. 16.00 do Domku Żeromskiego w Orłowie (ul. Orłowska 6, wejście od ul. Zacisznej) na wieczór naukowo-literacki z gdyńskimi historykami.
Dr Monika Tomkiewicz i prof. dr hab. Piotr Semków - autorzy nowej książki naukowej „Profesor Rudolf Spanner 1895 -1960. Naukowiec w III Rzeszy" odpowiedzą na pytanie kim naprawdę był profesor Spanner i czy rzeczywiście produkował on mydło z ludzkiego tłuszczu w gdańskim Instytucie Anatomicznym? Kwerendy autorów prowadzone przez kilka lat w polskich i niemieckich archiwach zaowocowały publikacją, która pomoże w obiektywizacji dyskusji o zbrodniach hitlerowskich i lepszym zrozumieniu najnowszej historii Polski.
Mocnym akcentem wieczoru będzie projekcja fragmentu filmu „Mydło z ludzi" w reżyserii Mariusza Olbrychowskiego (USA) oraz fragmentu filmu dokumentalnego z wizji lokalnej w fabryce mydła w dniu 17 maja 1945 roku i prezentacji próbek mydła podczas procesu norymberskiego w dniu 15 lutego 1946 roku. Zobaczymy to, co ujrzała Zofia Nałkowska i opisała w opowiadaniu „Profesor Spanner" w tomiku „Medaliony".
Wstęp wolny.

***
26 stycznia br. Koło Starych Gdynian zaprasza swoich członków i sympatyków na prelekcję pt. „Pomniki i tablice upamiętniające Grudzień 70" w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia". Początek o godz. 16.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51. Spotkanie poprowadzi dr inż. arch. Jan Netzel.

ikona