987 (587) 2011-01-28 - 2011-02-03

Ostatnia prosta w rywalizacji Gdyni o Żeglarskie Mistrzostwa Świata

Gdyńska kandydatura jest jednym z faworytów ostatniego etapu walki o prawo organizacji Żeglarskich Mistrzostw Świata wszystkich klas olimpijskich w 2014 roku. W siedzibie Międzynarodowej Federacji Żeglarstwa (ISAF) w brytyjskim Southampton Gdynia i pozostałe sześć ubiegających się o ten przywilej miast zaprezentowało swoje kandydatury. Ostateczną decyzję poznamy w lutym.
Do najważniejszych atutów Gdyni należą m.in. doskonałe warunki żeglugowe na akwenach wokół Gdyni, dobra i - co niezwykle istotne - niewymagająca wielkich nakładów inwestycyjnych infrastruktura żeglarska, ogromne doświadczenie w organizacji wielkich imprez żeglarskich oraz znakomita dostępność komunikacyjna miasta. Mocną stroną Gdyni jest też położenie - lokalizacja brzegowa mistrzostw znajduje się blisko centrum miasta, a wyścigi można rozgrywać blisko całego trójmiejskiego wybrzeża. Plaże, bulwar, nadmorskie klify i molo stwarzają wyśmienite warunki do obserwowania zmagań żeglarzy przez wielotysięczną publiczność, na czym bardzo zależy organizatorom.
Międzynarodowe gremium oceniające kandydatury pozytywnie zaskoczyła ciekawa forma gdyńskiej prezentacji (w załączniku jej okładka). Stworzono specjalną, rysunkową wersję centrum Gdyni, wzbogaconą znakomitymi fotografiami oraz dynamicznymi spotami filmowymi, w których w rolę lektora wcielił się... Brian - jeden z głosów najlepszego na świecie syntezatora mowy Ivona, rodem z Gdyni.
W skład pięcioosobowej polskiej delegacji weszli: Tomasz Półgrabski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Stanisław Szwabski - przewodniczący Rady Miasta Gdyni, Marzenna Koszewska - dyrektor ds. kontaktów międzynarodowych i logistyki olimpijskiej PKOL i jednocześnie szefowa polskiej misji olimpijskiej w Londynie, Tomasz Chamera - dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Krzysztof Romański z Referatu Promocji w Urzędzie Miasta Gdyni.
Żeglarskie Mistrzostwa Świata klas olimpijskich ISAF to największa impreza żeglarska na świecie. Obok Gdyni o jej organizację ubiega się sześć miast z trzech kontynentów: Haga (Holandia), Santander (Hiszpania), Busan (Korea), Kingston (Kanada), arena zmagań żeglarskich podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich Qingdao (Chiny) oraz Aarhus (Dania).
Żeglarskie Mistrzostwa Świata, zwane popularnie żeglarską olimpiadą, rozgrywane są co cztery lata. Przez 16 dni przedstawiciele wszystkich 10 konkurencji olimpijskich walczą nie tylko o medale, ale również o kwalifikacje do Igrzysk. Imprezy tej rangi jeszcze w Polsce nie było! Blisko 1600 zawodników z 80 państw, 300 motorówek trenerskich, 120 motorówek operacyjnych, przekazy telewizyjne na cały świat. Żeglarskie święto na wodzie i na lądzie.

ikona