988 (588) 2011-02-04 - 2011-02-09

Nowe autobusy i trolejbusy na ulicach miasta

Do gdyńskiego taboru komunikacji miejskiej dołączyły nowe pojazdy: trzy autobusy i cztery trolejbusy. Nowo wprowadzane pojazdy - zarówno autobusy, jak i trolejbusy - wyposażone są w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, monitoring wnętrza oraz wyświetlacze elektroniczne z funkcją wizyjnego i głosowego zapowiadania kolejnych przystanków. Trolejbusy posiadają dodatkowo napęd awaryjny umożliwiający poruszanie się bez sieci trakcyjnej.
Trzy autobusy marki Solaris - dwa standardowe i jeden przegubowy - zostały zakupione przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej. W ten sposób przedsiębiorstwo posiada już 31 wozów tej marki. Nowe pojazdy zastąpią najbardziej wyeksploatowane autobusy marki Neoplan.
Nowe trolejbusy to kolejny element programu „Rozwój proekologicznego transportu publicznego na Obszarze Metropolitalnym Trójmiasta". W jego ramach Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej zakupiło dotychczas 15 pojazdów. Dołączyły do nich cztery kolejne.
Dzięki wprowadzeniu do eksploatacji nowych trolejbusów od 1 lutego 2011 r. w dni powszednie ponad 90% wszystkich kursów wykonywanych przez trolejbusy jest obsługiwanych taborem niskopodłogowym. W soboty, niedziele i święta już od 1 grudnia 2010 r. wszystkie kursy są wykonywane takimi pojazdami.  

ikona