990 (590) 2011-02-18 - 2011-02-24

Historyczny plecak znaleziony w Gdyni...

W sobotę, 12 lutego 2011 r. w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się niezwykła uroczystość. Rodzina zmarłej przed dwoma laty Druhny Mieczysławy Pobłockiej - łączniczki wojennego Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni - przekazała do muzeum odnaleziony niedawno historyczny plecak, dzięki któremu, podczas akcji „B-2", udało się uratować Gdynię od wielkich wojennych zniszczeń.
Druhna Mieczysława, pseudonim „Przelotny Ptak", z narażeniem własnego życia, w końcowej fazie wojny przeniosła przez linię frontu w swoim plecaku z podwójnym dnem przygotowane wcześniej przez Tajny Hufiec Harcerzy plany umocnień hitlerowskich, które powstały w Gdyni, i przekazała je dowództwu Armii Radzieckiej wyzwalającej Gdynię. Dzięki temu bohaterskiemu wyczynowi „Przelotnego Ptaka" Armia Radziecka mogła prowadzić precyzyjne działania bojowe niszcząc w Gdyni jedynie obiekty wojskowe i nie powodując zniszczeń wielu przypadkowych budynków i obiektów.
Muzeum zyskało eksponat, który jest materialnym dowodem bohaterstwa gdyńskich harcerzy czasów II Wojny Światowej i opowiada o niezbyt znanym, ale niezwykle ważnym epizodzie w życiu naszego miasta, świętującego właśnie swoje 85-lecie. 

ikona