Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
991 (591) 2011-02-25 - 2011-03-03

„Czarny czwartek” w kinach

25 lutego 2011 r. trafił do kin film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", obraz w reżyserii Antoniego Krauze.
„Czarny czwartek" to pierwszy film fabularny o masakrze grudniowej w 1970 r. w Gdyni. Scenariusz wiernie odtwarza tamte wydarzenia, w oparciu o losy gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który 17 grudnia zginął od strzału w plecy, a także jego rodziny oraz na podstawie relacji i dokumentów. Jego autorami są Mirosław Piepka i Michał Pruski - dziennikarze, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami wydarzeń w Gdańsku i w Gdyni. Autorzy scenariusza wybrali gdyńską tragedię jako temat filmu, gdyż to w tym mieście, w którym nie doszło do żadnych rozbojów czy aktów wandalizmu, władza ludowa dopuściła się zbrodni ludobójstwa na stoczniowcach idących po prostu rano do pracy. Zarazem to w Gdyni po raz pierwszy przedstawiciel władzy ludowej (ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Jan Mariański) rozmawiał ze strajkującymi robotnikami, co było ewenementem. Główne role zagrali: Marta Honzatko z Krakowa (jako Stefania Drywa) oraz aktorzy scen trójmiejskich - Marta Kalmus-Jankowska (Irena Drywa) i Michał Kowalski (Brunon Drywa). W filmie wystąpili także m.in. Wojciech Pszoniak (jako Władysław Gomułka) i Piotr Fronczewski (jako Zenon Kliszko). Autorem zdjęć jest Jacek Petrycki, scenografii - Zbigniew Dalecki, a muzyki - Michał Lorenc. Kostiumy zaprojektowała Anna Grabowska.
Przypomnijmy, że pierwszy, specjalny pokaz „Czarnego czwartku" odbył się w Gdyni w grudniu ubiegłego roku - w 40. rocznicę tragedii. Zorganizowano go dla rodzin ofiar, a także artystów i realizatorów filmu.
Więcej informacji na stronach internetowych: www.janekwisniewskipadl.pl i www.gdynia70.pl.