991 (591) 2011-02-25 - 2011-03-03

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 27.02.2011 r. - wystawa Janusza Osickiego i Ewy Sadowskiej pt. „Gest i struktura";
- 2. - 27.03.2011 r. - wystawa Sabiny Czupryńskiej „Suknia - zdobi, kusi, sznuruje". Otwarcie wystawy 2 marca (środa) o godz. 17.00. Specjalna niespodzianka dla widzów 8 marca. Z okazji Dnia Kobiet, tylko tego dnia, o godz. 18.00 recital Anny Sroki „Piosenki Edith Piaf".
Sabina Czupryńska czyniąc centralnym obiektem swojej wystawy sukienkę, kluczową część garderoby damskiej, zabiera nas w podróż w czasie, od starożytnego Egiptu aż do czasów współczesnych. Kolekcję kilkunastu sukienek artystka wykonała z szarego papieru pozyskiwanego z odpadów makulatury, taśmy i sznurka, bez użycia energii mechanicznej. Integralną częścią jej projektu jest wystawa fotograficzna, prezentująca gotowe papierowe suknie na modelce, którą autorka wystawy wystylizowała w konwencji każdej epoki i usytuowała w charakterystycznych wnętrzach i plenerach. Fotografie wykonane techniką polaroid mają na celu zwrócenie uwagi na ulotność i przemijalność naturalnego piękna, bezlitośnie modyfikowanego przez technologie (fotografia cyfrowa, przemysł modowy i kosmetyczny). Na końcu wystawy na zwiedzających czeka lustro, w którym można przyjrzeć się sobie oraz formie, którą nadaje nam aktualny ubiór. Być może po tym spotkaniu z samym sobą zapragniecie Państwo obejrzeć wystawę jeszcze raz, odnajdując analogie, inspiracje, snując refleksje na temat współczesnego wizerunku jako znaku czasu.
- wystawa stała w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni:
- Filia nr 3, ul. Morska 113 zaprasza do oglądania wystawy „Bajka zimowa" - prezentującej prace uczestników zajęć plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni z pracowni Bogny Pniewskiej. Wystawa prezentowana jest do 28 lutego 2011 r.
- zaprasza dzieci i nie tylko... do oglądania wystawy pt. „Linnea w ogrodzie Moneta" przygotowanej przez Wydawnictwo Zakamarki zainspirowanej książką Christiny Bjork i Leny Anderson „Linnea w ogrodzie Moneta". Spotkamy się z małą dziewczynką- Linneą i ze słynnym francuskim impresjonistą Claudem Monetem, jego obrazami oraz magicznym ogrodem malarza w Giverny. Wystawę można oglądać w dniach 3 - 29 marca w Filii nr 18 (Chylonia, ul. Kartuska 20) w godzinach otwarcia biblioteki.
- Filia nr 3, ul. Morska 113, Gdynia - Grabówek zaprasza do oglądania wystawy prac plastycznych gdynianki Jolanty Stapf - absolwentki Politechniki Gdańskiej. Autorka swoje pierwsze prace tworzyła pod kierunkiem artysty plastyka Henryka Sokalskiego, najchętniej posługuje się temperą, akrylem i olejem. Wystawa prezentowana będzie do 31 marca br.
Wstęp na wszystkie wystawy wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zapraszają na wystawę Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania - HDS Poland pt. „Karl Heinrich Klingert (1760-1828). Urządzenia do nurkowania". Wystawę z okazji 250. rocznicy urodzin wynalazcy przygotowali autorzy: Karina Kowalska (Muzeum Nurkowania w Warszawie), Wiesław Wachowski, Janusz Pilecki (HDS Poland). Dodatkowo prezentowane będą zabytki ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej związane z historią nurkowania. Kuratorem wystawy jest Lech Trawicki - adiunkt Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest do 3 marca, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie.
Wstęp wolny.
***
Do 16 marca br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31, będzie można obejrzeć prace Wandy Frąckowskiej, wykonane techniką batiku. Autorka jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (kierunek - projektowanie graficzne).
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Do 28 lutego 2011 r. w Galerii Ratusz (na pierwszym piętrze Urzędu Miasta) będzie prezentowana wystawa zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni „Kiedy Gdynia stawała się miastem. Miasto i port w latach 1925 - 1927". Zapraszamy do obejrzenia tych wyjątkowych i unikalnych fotografii.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Janiny Knap „Karnawał wenecki" w dniach od 25 lutego 2011 r. do 31 marca 2011 r. Wernisaż 25 lutego o godz. 19.00 w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni, ul. Władysława IV, wejście koło Hossy. Janina Knap, warszawianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Grafik, malarz, fotografik. Na wystawie zobaczymy cykl obrazów pokazujących wenecki karnawał oraz kilka fotografii poindustrialnych.
www.artinfo.pl/profile, tel.58 622 33 11
Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51:
- 4 marca 2011r. o godz. 16.30 na wernisaż wystawy fotograficznej „W mojej głowie" Agnieszki Terleckiej uczennicy II LO w Sopocie. Wystawę można oglądać do 6 kwietnia 2011 r.;
- do obejrzenia prac plastycznych Władysława Pitali „Akt kobiecy w pasteli" do 2 marca br. w poniedziałki, wtorki i piątki w godz. od 11.00 do 15.00 we wtorki i czwartki od 13.00 do 17.00.
***
Akwarium Galeria Sztuki w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini w Gdyni, ul. Waszyngtona 21, zaprasza na wystawę prac Anny Szulc Pokrywka pt. „Kaszubskie klimaty". Wystawa od 25.02 do 10.03.2011 r., czynna codziennie od godz. 12.00 do 20.00.
Anna Maria Szulc Pokrywka w latach 1951 - 56 była uczennicą Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni - Orłowie. Następnie ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Specjalizację z tkaniny artystycznej ukończyła u prof. Józefy Wnukowej. Od 1963 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, okręgu gdańskiego w sekcji malarstwa. Oprócz malarstwa zajmowała się również grafiką użytkową biorąc udział i otrzymując wiele nagród i wyróżnień w konkursach na plakaty, znaki firmowe oraz grafikę reklamową. Dominuje jednak w jej twórczości malarstwo olejne, gwasz, akwarela i pastel. Fascynuje ją ciało kobiety i ono właśnie, obok pejzażu - kaszubskiego, miejskiego oraz nadmorskiego, jest głównym tematem jej prac. Maluje również kwiaty, widoki Gdańska i dawnej Gdyni a wcześniej Lidzbarka Warmińskiego i jego zabytków.
***
Z okazji 85. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich oraz jubileuszu 20-lecia istnienia placówki Gdyńska Szkoła Społeczna (ul. Kapitańska 37) zaprasza na wystawy fotograficznej „Gdynia naturalnie piękna".
Gdynię naturalnie piękną zatrzymali w kadrze uczniowie: Szymon Malinowski (klasa 4), Stanisław Buczek (kl. 5), Natalia Faszcza (kl. 5), Oliwia Gierkowska (kl. 5), Piotr Giniewicz (kl. 5), Paulina Marczak (kl. 5), Daria Potocka (kl. 5), Gabriela Boroś (kl. 6), Piotr Częścik (kl. I gimnazjum), Dominika Prokopiuk (kl. I gimnazjum) oraz Patrycja Jaremczuk, Patrycja Kaczmarek i Iweta Lidzbarska (kl. III gimnazjum).
Na wystawie prezentowane będą również zdjęcia Gdyni - Dąbrowy autorstwa Emilii Górskiej z II klasy Gimnazjum nr 19 w Gdyni.
Wystawę będzie można oglądać do końca roku szkolnego na I piętrze Gdyńskiej Szkoły Społecznej.