992 (592) 2011-03-04 - 2011-03-10

Gdynia kocha ptaki!

Zakończyła się 13. edycja konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni" - jak się okazało rekordowa. Uczestnicy wykonali 429 karmników i budek lęgowych.

Prace są rozdawane wszystkim chętnym. Po budkę lub karmnik należy zgłaszać się do Archiwum Miejskiego (ul. Armii Krajowej 44) - w dni powszednie w godz. 12.00 - 14.00. Budki lęgowe i karmniki są rozdawane wszystkim chętnym pod warunkiem, że zobowiążą się zawiesić je na swoim terenie i dbać o nie. Na działkach, na drzewach przy szkole czy przedszkolu, w parkach, a także w lasach. Żywot budki to dwa, trzy sezony, zatem nasz konkurs to niekończąca się historia.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie marca. Już teraz wiadomo, że laureatów jest bardzo wielu. Główne nagrody otrzyma 13 autorów budek i 18 wykonawców karmników (wyróżnienia odpowiednio 16 i 21 osób).

Przy okazji przypominamy, że różne gatunki ptaków mają odmienne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki (np. kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. 

ikona