992 (592) 2011-03-04 - 2011-03-10

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 27.03.2011 r. - wystawa Sabiny Czupryńskiej „Suknia - zdobi, kusi, sznuruje". Specjalna niespodzianka dla widzów 8 marca - z okazji Dnia Kobiet, tylko tego dnia, o godz. 18.00 recital Anny Sroki „Piosenki Edith Piaf". Sabina Czupryńska czyniąc centralnym obiektem swojej wystawy sukienkę, kluczową część garderoby damskiej, zabiera nas w podróż w czasie, od starożytnego Egiptu aż do czasów współczesnych. Kolekcję kilkunastu sukienek artystka wykonała z szarego papieru pozyskiwanego z odpadów makulatury, taśmy i sznurka, bez użycia energii mechanicznej. Integralną częścią jej projektu jest wystawa fotograficzna, prezentująca gotowe papierowe suknie na modelce, którą autorka wystawy wystylizowała w konwencji każdej epoki i usytuowała w charakterystycznych wnętrzach i plenerach.
- do 26.03.2011 w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni:
- zaprasza dzieci i nie tylko... do oglądania wystawy pt. „Linnea w ogrodzie Moneta" przygotowanej przez Wydawnictwo Zakamarki zainspirowanej książką Christiny Bjork i Leny Anderson „Linnea w ogrodzie Moneta". Spotkamy się z małą dziewczynką- Linneą i ze słynnym francuskim impresjonistą Claudem Monetem, jego obrazami oraz magicznym ogrodem malarza z Giverny. Wystawę można oglądać w dniach 3 - 29 marca w Filii nr 18 (Chylonia, ul. Kartuska 20) w godzinach otwarcia biblioteki.
- Filia nr 3, ul. Morska 113, Gdynia - Grabówek zaprasza do oglądania wystawy prac plastycznych gdynianki Jolanty Stapf - absolwentki Politechniki Gdańskiej. Autorka swoje pierwsze prace tworzyła pod kierunkiem artysty plastyka Henryka Sokalskiego, najchętniej posługuje się temperą, akrylem i olejem. Wystawa prezentowana będzie do 31 marca br.
Wstęp na wszystkie wystawy wolny.
***
Do 16 marca br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31, można obejrzeć prace Wandy Frąckowskiej, wykonane techniką batiku. Autorka jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (kierunek - projektowanie graficzne).
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Janiny Knap „Karnawał wenecki" do 31 marca 2011 r. w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni, ul. Władysława IV, wejście koło Hossy. Janina Knap, warszawianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Grafik, malarz, fotografik. Na wystawie zobaczymy cykl obrazów pokazujących wenecki karnawał oraz kilka fotografii poindustrialnych.
www.artinfo.pl/profile, tel.58 622 33 11
Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51 4 marca 2011r. o godz. 16.30 na wernisaż wystawy fotograficznej „W mojej głowie" Agnieszki Terleckiej uczennicy II LO w Sopocie. Wystawę można oglądać do 6 kwietnia 2011 r.
***
W dniach 11.03 - 24.03 w Galerii Akwarium w Gemini prezentowana będzie wystawa „Koty, kotki, kociaki...", autorstwa Anny Ciesielczyk, wielkiej miłośniczki kotów...i nie tylko. Anna Ciesielczyk, gdynianka, absolwentka Liceum Plastycznego w Orłowie i dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, w tym roku będzie obchodzić 35 - lecie swojej pracy twórczej. Lubi malować pejzaże morskie, zimowe plenery, rysuje także chętnie piękno ludzkiego ciała, ale prawdziwą miłością darzy koty, tajemnicze zwierzęta, które na jej portretach pokazują swoją różnorodność ras i charakterów.
***
Galeria „Od czasu do czasu" zaprasza na wystawę Jana Siuta „Rytuał - rytm-harmonia". Wernisaż w piątek, 4 marca 2011 r., o godz. 19.00. Wystawa czynna do 19.03.2011 r. Galeria czynna: wtorek - piątek: godz. 12.00 - 18.00, sobota 11.00 - 16.00.
Jan Siuta jest autorem ponad 2 tys. obrazów, kilkuset rysunków i rzeźb. W swych dziełach poszukuje i odkrywa prawdy, które rządzą światem.
www.galeriaoddo.pl, tel. 58 624 84 03, 501 53 70 19.
***
Z okazji 85. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich oraz jubileuszu 20-lecia istnienia placówki Gdyńska Szkoła Społeczna (ul. Kapitańska 37) zaprasza na wystawy fotograficzne „Gdynia naturalnie piękna".
Gdynię naturalnie piękną zatrzymali w kadrze uczniowie: Szymon Malinowski (klasa 4), Stanisław Buczek (kl. 5), Natalia Faszcza (kl. 5), Oliwia Gierkowska (kl. 5), Piotr Giniewicz (kl. 5), Paulina Marczak (kl. 5), Daria Potocka (kl. 5), Gabriela Boroś (kl. 6), Piotr Częścik (kl. I gimnazjum), Dominika Prokopiuk (kl. I gimnazjum) oraz Patrycja Jaremczuk, Patrycja Kaczmarek i Iweta Lidzbarska (kl. III gimnazjum).
Na wystawie prezentowane będą również zdjęcia Gdyni - Dąbrowy autorstwa Emilii Górskiej z II klasy Gimnazjum nr 19 w Gdyni.
Wystawę będzie można oglądać do końca roku szkolnego na I piętrze Gdyńskiej Szkoły Społecznej. 
***
Od 5 marca Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę malarstwa Zbigniewa Blekiewicza pt. „Dwoistości i Spirale". Wernisaż wystawy odbędzie się 10 marca 2010 r. o godz. 18.00 w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/.
Zbigniew Blekiewicz - urodzony w 1957 r. w Gdańsku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w latach 1984-1989. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga. Obecnie adiunkt w Pracowni wiedzy o strukturach i działaniach wizualnych na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Artysta swoje prace prezentował w kraju i zagranicą m.in. we Francji, Szwecji, Holandii i USA. Za swoją twórczość artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na wystawie „Dyplom 88-89", stypendium zagraniczne Ministra Kultury i Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Ärhus, Dania 1992, wyróżnienie na 5 Ogólnopolskiej Wystawie „Muzyka w malarstwie", Tychy 1994, wyróżnienie na II Festiwalu Sztuki Gdańskiej, Gdańsk 2002.
Inspiracją dla Zbigniewa Blekiewicza jest dwoistość ludzkiej natury, istnienie przeciwstawnych zjawisk, w których główną rolę odgrywa stały cykl narodzin i śmierci. Sam artysta pisze o swojej twórczości „Nasze siły, uczucia, napięcia i myśli kierujemy ku zrozumieniu siebie i otaczającego nas świata. Aby to wyrazić możemy sięgnąć do umownych znaków i symboli". Wśród nich znajdują się te najprostsze, a zarazem najbardziej uniwersalne i pojemne znaczeniowo: koło, kwadrat, spirala, linie pionowe i poziome.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest od 5.03.2011 r. do 31.03.2011 r., od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie.
Wstęp wolny. 

ikona