994 (594) 2011-03-18 - 2011-03-24

Kalendarz wydarzeń Nagrody Literackiej Gdynia

Niebawem, już po raz szósty, Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia wyróżni książki w kategoriach - proza, poezja i eseistyka. Znany jest już oficjalny kalendarz wydarzeń tegorocznej edycji.
Lista maksymalnie 15 nominacji zostanie przedstawiona już 12 maja 2011 r. w Warszawie. Co roku pada nowy rekord liczby zgłoszeń do Nagrody. Także i teraz pułap 276 tytułów, nadesłanych w minionej edycji, został wyraźnie przekroczony. Spotkanie odbędzie się w inauguracyjnym dniu Warszawskich Targów Książki. Nagroda Literacka Gdynia „pojawi się" po raz pierwszy na tej imprezie.
Z kolei nazwiska laureatów tegorocznej Nagrody zostaną oznajmione podczas Gali Finałowej - 18 czerwca 2011 r. w Gdyni. Uroczystość poprzedzi trzydniowy „Festiwal Literaturomanie" (16 - 18.03.2011 r.) obfitujący w spotkania ze znakomitymi twórcami, warsztaty literackie, panele dyskusyjne, wymianę książek i wiele innych wydarzeń, przyciągających entuzjastów polskiej literatury. Tradycyjnie, już jesienią laureaci (wyłonieni w czerwcu) ponownie będą gościć w Gdyni podczas specjalnych, dedykowanych im wieczorów autorskich.
Przypomnijmy, że nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych.

ikona