994 (594) 2011-03-18 - 2011-03-24

Trzeźwo myśląc - odcinek XXIII

W dzisiejszym „ Trzeźwo myśląc ..." chcielibyśmy Państwu przedstawić inne uzależnienia behawioralne, czyli uzależnienia od wykonywania różnych czynności, które wpływają destrukcyjnie na życie uzależnionego i jego bliskich. Wcześniej pojawiły się artykuły o uzależnieniu od hazardu i komputera. Dzisiaj o uzależnieniu od seksu.
Uzależnienia seksualne (seksoholizm) obejmują szereg przymusowych zachowań seksualnych, np. takich jak angażowanie się w zachowania o podłożu seksualnym, które mają destrukcyjne skutki dla życia społecznego i emocjonalnego uzależnionej osoby, kompulsywna (przymusowa) masturbacja, natręctwa seksualne (obsesyjne, bardzo intensywne myśli i fantazje seksualne), częste zdrady, częste oglądanie pornografii, seks wirtualny (cyberseks).
Osoby uzależnione od seksu mają skłonność do nadawania seksualnego znaczenia ludziom, sytuacjom, do odnajdywania skojarzeń seksualnych w najzwyklejszych zdarzeniach czy uwagach, spędzają wiele czasu i wydają dużo pieniędzy na „pogoń za zdobyczą seksualną". Każde zachowanie seksualne może być częścią nałogowego cyklu: trzeba rozpatrywać cały kontekst zachowania, aby upewnić się, czy jest ono kompulsywne (przymusowe). To, co jest zdrowym zachowaniem seksualnym dla wielu, może być szkodliwe dla innych. Uzależnieni od seksu opisują euforię wywołaną przez seks podobnie, jak uzależnieni od środków chemicznych mówią o działaniu narkotyku. Ta euforia może być skutkiem działania substancji wewnętrznych wydzielających się w mózgu (np. endorfin), podczas gdy stan wywołany przez narkotyki jest wynikiem działania czynników zewnętrznych na mózg.
Uzależnienie od seksu w szczególnie drastyczny sposób niszczy związki i zdrową miłość.
Jakie objawy mogą sugerować uzależnienie od seksu:
1. Powtarzające się lub chroniczne próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania pewnych zachowań seksualnych. Zmagania te są najczęściej nieudane.
2. Dłuższe i dalej idące ( wymykające się spod kontroli) zachowania niż planowane.
3. Spędzanie ogromnej ilości czasu związanego z poszukiwaniem seksualnych sytuacji, oddawaniu się seksualnym eskapadom oraz leczeniu „moralnego kaca".
4. Częste myślenie, planowanie, fantazjowanie dotyczące seksualnych doświadczeń.
5. Ograniczanie lub zaprzestawanie wykonywania ważnych obowiązków rodzinnych, zawodowych i towarzyskich na korzyść przyjemności seksualnych (wygospodarowywanie więcej czasu na zachowania seksualne, koncentrowanie się głównie na zachowaniach seksualnych).
6. Kontynuowanie zachowań seksualnych pomimo oczywistych strat, trwałych i powtarzających się problemów.
7. Uczucie wzrastającego nienasycenia, potrzeba poddawania się kolejnym, bardziej ryzykownym i niebezpiecznym, bardziej intensywnym zachowaniom seksualnym w celu osiągnięcia tego samego poziomu euforii i zadowolenia seksualnego.
8. Doświadczanie nieprzyjemnych emocjonalnych stanów (np. niepokój, drażliwość, niemożność skupienia się na czymkolwiek innym), gdy nie jest możliwe zrealizowanie pożądanego, kompulsywnego zachowania seksualnego.
Jeżeli podejrzewasz, że masz problem z tego typu uzależnieniem lub tendencjami do niego, możesz skonsultować się ze specjalistami terapii uzależnień w Przychodni Terapii Uzależnień w Gdyni, ul. Chrzanowskiego 3/5, tel. 58 620 88 88 . W Gdyni działa również grupa Anonimowych Uzależnionych od Seksu i Chorej Miłości „Światło nadziei" - spotkania odbywają się w pomieszczeniach przy ul. Traugutta 9 w soboty o godz. 18.30. c.d.n.

ikona