996 (596) 2011-04-01 - 2011-04-07

Gdynia popiera PAKT DLA KULTURY

We wtorek, 29 marca w Urzędzie Miasta w obecności prof. Jerzego Hausnera oraz Beaty Chmiel - zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, jednej z inicjatorek ogólnopolskiego ruchu społecznego Obywatele Kultury, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podpisał deklarację przystąpienia Gdyni do PAKTU DLA KULTURY.
Jak stwierdził prezydent Wojciech Szczurek - podpisanie deklaracji to poparcie przez Gdynię nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie kultury. W mieście od lat realizowana jest konsekwentna i świadoma polityka kulturalna. Wydarzenia oryginalne, wartościowe, ambitne są obejmowane mecenatem miasta. Warto podkreślić, że wydatki na kulturę w naszym mieście stanowią ponad 3 % całości budżetu.
Podczas spotkania prof. Jerzy Hausner - polityk i ekonomista, orędownik dobrych zmian dla kultury, wyjaśnił dlaczego tak istotne jest zaangażowanie w kulturę, jej rozwój i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślił, że właśnie pakt jest próbą poszerzenia aktywności obywateli, budowania nowoczesnej jakości życia, a tym samym stworzenia lepszych warunków dla rozwoju kultury.
Pakt dla kultury to obywatelski projekt umowy społecznej dotyczący reformy polskiej kultury. Zawarte w nim propozycje zmian prawnych i systemowych mają umożliwić równy dostęp do kultury wszystkim obywatelom. Dokument jest przedmiotem konsultacji społecznych. W połowie kwietnia pakt zostanie przedstawiony na Kongresie Obywateli Kultury, a następnie przedłożony do podpisania przedstawicielom rządu i Sejmu.
Pakt dla Kultury podpisali już m.in. prezydenci: Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, Krakowa - Jacek Majchrowski, Gdańska - Paweł Adamowicz. W najbliższym czasie pod paktem podpiszą się prezydenci: Łodzi, Poznania oraz Białegostoku.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.obywatelekultury.pl 

ikona