996 (596) 2011-04-01 - 2011-04-07

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- od 1.04.2011 r. do 29.05.2011 r. - wystawa pt: „Gustawv Oelsner - Światło, powietrze, barwa. Architektura Hamburga-Altony". Prezentacja wystawy w Gdyni ma stać się impulsem do dyskusji o roli dziedzictwa modernizmu i udziału w kształtowaniu współczesnego rozwoju miasta. To także głos w dyskusji nad współczesną rolą architekta miejskiego, światłego i wrażliwego społecznie wizjonera, jakim był Gustav Oelsner kształtujący model zamieszkania w mieście portowym;
- do 22.05.2011 r. - Wystawa „Konstanty Gorbatowski" - Na dwóch piętrach wystaw czasowych w Muzeum Miasta Gdyni znajduje się około 80 obrazów reprezentujących główne nurty tematyczne w twórczości gdyńskiego surrealisty;
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Akademia Morska w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni i Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Gdynia 1939. Losy miasta i ludzi", który odbędzie się 8 kwietnia 2011 o godz. 11.00 w holu Akademii Morskiej w Gdyni przy ul. Morskiej 81-87. Wystawa będzie prezentowana do 6 maja br., wstęp wolny.
***
8 kwietnia 2011 r. (piątek) o godz. 17.00 Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Filia nr 18, ul. Kartuska 20 w Gdyni - Chyloni zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Bolesława Okuniewskiego - absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, PWSSP w Poznaniu, studiów podyplomowych ASP w Warszawie.
Artysta uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową, zajmuje się reklamą, fotografią, upowszechnianiem wiedzy o sztuce, a także opiekuje się zabytkami. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, w Galerii Sztuki Współczesnej "ZADRA" w Warszawie i innych. Bieżąca wystawa przygotowana została z okazji 50-lecia pracy twórczej i działalności artystycznej i prezentuje 16 plac olejnych powstałych w 2010 r. Wstęp wolny. Wystawę można zwiedzać od 8 do 30 kwietnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51, na wystawę fotograficzną „W mojej głowie" Agnieszki Terleckiej, uczennicy II LO w Sopocie. Wystawę można oglądać do 6 kwietnia 2011 r.
***
Miejska Informacja w Gdyni (ul. 10 Lutego 24) zaprasza na wystawę fotografii eksponatów Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Ich autorem jest Zbigniew „Piotr" Piotrowski. Wystawę wzbogacąją unikatowe motory.
Fotografie i motory eksponowane są do 19 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00 oraz w soboty w godz. 9.00 - 15.00.
***
Do 14 kwietnia 2011 r. w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31 oglądać można wystawę fotograficzną Krystiana Bennicha pt. „Mam kota". Sąsiadujące z fotografiami reprodukcje wierszy o kotach dopełniają wizję tego niezwykłego zwierzęcia. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 19.30.
***
W oknach Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej prezentowana jest wystawa prac plastycznych wykonanych w Pracowni Malarstwa Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni prowadzonej przez Karolinę Olszewską-Prusak. Na wystawie pokazane są prace przedstawiające kolorowe ptaki: flamingi, tukany i pelikany, w technice suchej pasteli. Ekspozycja będzie prezentowana do 20 kwietnia 2011 r. Wypożyczalnia Centralna Śródmieście, ul. Abrahama 60.
***
Z okazji 85. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich oraz jubileuszu 20-lecia istnienia placówki Gdyńska Szkoła Społeczna (ul. Kapitańska 37) zaprasza na wystawę fotograficzną „Gdynia naturalnie piękna". Wystawę można oglądać do końca roku szkolnego na I piętrze Gdyńskiej Szkoły Społecznej. 
***
Do 26.04.2011 r. w Galerii-pl w Gdyni przy ul. A. Abrahama 27A można oglądać wystawę Grzegorza Klamana „Rysunki 1986 - 1993". Wystawa otwarta od poniedziałku do niedzieli po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Kontakt - Piotr Laskowski, tel. 504 339 568.
Rysunki autorstwa Grzegorza Klamana należą do najmniej znanych prac artysty. Pod względem formalnym, zakorzenione w nurcie figuratywnej ekspresji lat 80', wyznaczyły one kierunek rozwoju twórczości Klamana, którego prace konsekwentnie dotykają problematyki ludzkiej cielesności i jej uwikłania w skomplikowane struktury władzy. Dramatyczna ekspresja tych rysunków przedstawiających nagie, rachityczne ciała, pozbawione jakiejkolwiek tożsamości czy osobowości, przywodzi na myśl tworzone przez artystę w tym samym czasie formy rzeźbiarskie. Wraz z nimi składają się na niepokojący obraz człowieka, którego ułomne i słabe ciało oraz nieludzkie gesty zdają się zaprzeczać naszej wysublimowanej naturze. Wystawa dofinansowana przez Centrum Kultury w Gdyni.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anny Kaczor i Joannny Błońskiej „Wspomnienia z podróży". Wernisaż wystawy odbędzie się 1.04.2011 r. o godz. 19.00 w lokalu artystycznym Tygiel, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa czynna do 4 maja 2011 r. Więcej informacji: www.artinfo.pl/profile.
Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia.  

ikona