997 (597) 2011-04-08 - 2011-04-14

Wicemistrzowie Europy w robotyce z Gdyni

Drużyna R-BOT z Gdyni, w składzie: Aleksander Szulc (III LO Gdynia) oraz Maciej Ziółtkowski (VI LO Gdynia) zdobyła Wicemistrzostwo Europy w kategorii Puck Collect na mistrzostwach RobotChallenge 2011 w Wiedniu.
W dniach 26 - 27.03.2011 r. odbył się największy w Europie turniej robotów. Wśród prawie 300 zgłoszonych do całych mistrzostw maszyn, w tym kilkunastu startujących w konkurencji Puck Collect, znalazły się dwie przygotowane przez Olka i Maćka: Sarmatic oraz Polonic. Konkurencja ta polegała na zbieraniu z powierzchni planszy (wymiary 2.8x2.8 m) niebieskich i czerwonych krążków, a następnie odwiezieniu ich do bazy. Dwa roboty startując jednocześnie miały za zadanie uzbierać 10 krążków ustalonego koloru, robiąc to szybciej od przeciwnika i mieszcząc się w limicie czasowym 3 min, a także starając się jak najbardziej przeszkodzić drugiej maszynie w wykonaniu zadania. Po trudnych i emocjonujących pojedynkach zarówno Sarmatic i Polonic przeszły do etapu finałowego, gdzie ostatecznie Polonic zajął VI miejsce, zaś Sarmatic rewelacyjne II, przegrywając jedynie z ubiegłorocznym mistrzem (w konkursie startowali również ubiegłoroczni srebrni i brązowi medaliści).
Przygotowania do turnieju drużyna R-BOT zaczęła pół roku temu, poświęcając następnie wiele godzin na budowanie oraz programowanie w pełni zautomatyzowanych robotów. Konstrukcje mają wymiary 50x50 cm i ważą ok. 5 kg. Budowa obu zajęła ponad 300 godzin, nie licząc dalej programowania, testowania i wprowadzania poprawek. W tegorocznym turnieju RobotChallenge wystartowało ogółem 270 robotów. Drużyny startujące przyjechały z całej Europy.
Oprócz tego do dotychczasowych sukcesów drużyny należy także, 35 miejsce na 351 drużyn w Międzynarodowym Turnieju Robotyki Botball 2009 w Waszyngtonie USA oraz I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Robotyki RI_znekBOT_7.0 w Warszawie. Strona internetowa drużyny R-BOT: www.r-bot.pl.
Warto dodać, że w ostatecznej klasyfikacji medalowej na turnieju RobotChallenge 2011 Polska zajęła pierwsze miejsce, z wynikiem 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale, ze zdecydowaną przewagą nad drugą Słowacją i trzecią Austrią.
Oficjalna strona konkursu: www.robotchallenge.org.