998 (598) 2011-04-15 - 2011-04-21

Gdyńskie atrakcje - na każdą pogodę

Do naszych drzwi zapukała już wiosna. Wyższa temperatura powietrza i słoneczna pogoda za oknem zachęca do aktywnego wypoczynku. Kontynuujemy na łamach „Ratusza" cykl o gdyńskich atrakcjach, miejscach, które warto odwiedzić. Zapraszamy też do spacerów po naszym pięknym mieście, poznania miejsc, które gwarantują świetną zabawę dzieciom i dorosłym.
Dziś prezentujemy trzeci odcinek cyklu.

Kolibki Adventure Park
W Kolibkach (na terenach dawnego motocrossu) działa największy park przygody w Polsce. Na powierzchni 11 hektarów przygotowano tory dla quadów, samochodów terenowych, pole do paintballa, ścianki wspinaczkowe, park linowy, strzelnica, zorbing oraz mini - park dla najmłodszych. To oferta dla całych rodzin, dzieci i młodzieży szkolnej, firm, a także dla osób indywidualnych. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Adventure Park znajduje się w pobliżu przystanku SKM Gdynia Orłowo. Godziny otwarcia- codziennie od 9.00 do 21.00.
Szczegóły: www.adventurepark.pl

PitStop - Gdynia
W siedzibie PitStop - Gdynia przy ul. Węglowej 22 można skorzystać z: wyścigów na 420-metrowym torze gokartowym, labiryntu Zoltar - paintballu elektronicznego, czyli prawie 120 metrów korytarzy, sal z artefaktami i dwóch poziomów, niskich i wysokich przejść nawiązujących klimatem do krajobrazów znanych z gier komputerowych, a także z symulatorów samochodowych pozwalających na ściganie się na najsłynniejszych torach na świecie i konsol multimedialnych - gier wieloosobowych na konsolach nowej generacji. Godziny otwarcia:
do maja 2011 - poniedziałek-piątek w godz. 14.00 - 22.00 lub do ostatniego klienta, sobota-niedziela w godz.10.00 - 23.00.
czerwiec - wrzesień 2011 - poniedziałek - piątek w godz. 12.00 - 22.00, sobota - niedziela w godz. 10.00 - 23.00.
październik - grudzień 2011 r. - poniedziałek-piątek w godz. 14.00 - 22.00, sobota-niedziela w godz. 12.00 - 23.00.
Szczegóły na stronie internetowej: www.pitstop-gdynia.pl. Informacje można uzyskać także pod numerem telefonu: 792 226 588.

Golf Park Gdynia w Kolibkach
Pod lasem, za TCH KLIF na blisko dwóch hektarach zlokalizowano wszystko, co niezbędne jest do nauki i doskonalenia gry w golfa. Golf Park Gdynia przy ul. Spółdzielczej 2 umożliwia rozpoczęcie przygody z golfem zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oferuje lekcje i różnego rodzaju kursy, indywidualne i grupowe. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje Zieloną Kartę, która umożliwia grę na wszystkich polach golfowych w Polsce!
W gdyńskim Parku przygotowano:
- Driving Range (strzelnica golfowa), czyli 9 oświetlonych i osłoniętych dachem stanowisk do trenowania pod okiem instruktora długich uderzeń,
- Putting green - do trenowania uderzeń do dołka,
- Symulatory Golfowe, czyli dwa najbardziej zaawansowane urządzenia do gry w golfa, które umożliwiają zimą oraz w czasie niepogody naukę oraz grę na ponad 50 polach golfowych istniejących w rzeczywistości, w różnych zakątkach świata.
Golf, wbrew fałszywym stereotypom jest jednym z najpopularniejszych sportów, najbardziej demokratycznych i możliwych do uprawiania w każdym wieku - od lat 3 do 100. Na świecie w golfa gra ponad 160 milionów ludzi. Ma on już ponad 600 - letnią tradycję!
W ofercie Golf Park Gdynia znajduje się również Restauracja No 19. Więcej informacji na stronie: www.golfparkgdynia.pl.

Zielone płuca Gdyni - Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku. Zajmuje powierzchnię około 20 ha. Jest położony na polodowcowych wzgórzach okalających Trójmiasto, Rumię, Redę i Wejherowo. Różnorodna rzeźba terenu charakteryzująca się stromymi wzgórzami i różnicami w wysokości terenu sięgającymi 80 metrów, w zacienionych dolinach płyną wartkie potoki (np. Kaczy Potok, Swelina), a w licznych zagłębieniach terenu występują torfowiska lub śródleśne jeziora (np. Wyspowo, Borowo). W czasie leśnych spacerów często można zobaczyć drzewa pomalowane paskami w kolorach: czerwonym, czarnym i żółtym. Tymi kolorami oznaczono 3 przechodzące przez Gdynię szlaki turystyczne.
Szlak żółty - Wzgórzami Trójmiasta liczy 44,5 km długości, z czego na terenie Gdyni znajduje się 19 km. Zaczyna się w okolicach dworca Gdynia - Główna PKP, przebiega przez okolice cmentarza Witomińskiego aż do Potoku Kacza, i dalej przez Kacze Buki. Jeśli chcemy iść dalej szlak doprowadzi nas aż do Gdańska. Na szlaku spotkamy ciekawe przystanki: Wzniesienie Marii i Góra Donas, Matemblewo z Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej, Sobótka. Jest to szlak pieszy, tylko na niektórych fragmentach nadaje się do jazdy na rowerze.
Drugim szlakiem jest szlak Wejherowski (czerwony), który liczy 50,8 km (na terenie Gdyni 18,4 km). Zaczyna się w Sopocie Kamiennym Potoku, kończy w Wejherowie. W Gdyni przebiega w okolicach Bernadowa, Chwarzna i Witomina. Szlak ten można scharakteryzować jako dość łatwy dla pieszego, niestety jazda na rowerze momentami jest mocno utrudniona. Ciekawe miejsca szlaku to: urocze Piekiełko, Pucka Góra, a w okolicach Wejherowa - Pałac Przebendowskich.
Szlak Zagórskiej Strugi (czarny) ma długość 56 km, na terenie Gdyni 15,1 km. Szlak ma swój początek w okolicach stacji Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana, przez Witomino, do Potoku Kacza i poprowadzi nas dalej do Wiczlina. Trasa przechodzi przez najwyższą w okolicach Trójmiasta Górę Krzyżową. W czasie wędrówek „czarnym" szlakiem możemy obejrzeć wiele atrakcji: rezerwat świerku i jesiona wyniosłego, malowniczy potok Zagórska Struga (od niego szlak wziął swoją nazwę), na końcowym odcinku znajduje się największa atrakcja szlaku - Kalwaria Wejherowska. Więcej na stronie: http://www.tpkgdansk.pl
Szlak turystyczny „Źródło Marii"
Marszruta o długości 10, 5 km, oznaczona kolorem czarnym rozpoczyna się w Osowej w Gdańsku, a kończy w Wielkim Kacku w Gdyni - lub odwrotnie. Na terenie Gdyni długość szlaku to 6 km.Trasę można pokonać szybkim krokiem przez 2,5 godziny.
Wędrówka zaczyna się na stacji kolejowej w Osowej. Biegnie przez Czarne Błoto, Jezioro Wysockie, Górę Studencką, Końskie Łąki, torowisko przy ul. Źródło Marii, kapliczkę Źródło Marii, aleję daglezjową, przecina Obwodnicę Trójmiasta i kończy się przy ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni. Cała trasa wiedzie przez urocze tereny leśne położone na wzgórzach i pagórkach. Na szlaku są trzy drzewa - pomniki przyrody: dąb, buk i daglezja oraz kapliczka z pomnikiem NMP w Źródle Marii, postawiona w podzięce za cud - uratowanie od śmierci uczestników wypadku kolejowego.

Kolibki
Zespół pałacowo - parkowy w Kolibkach jest jednym z nielicznych zachowanych na terenie Gdyni zespołów dworskich. Umiejscowiony jest przy al. Zwycięstwa 291 (Orłowo - Kolibki). Pierwsza wzmianka o Kolibkach pochodzi z 1323 r. W dawnych czasach była to rezydencja rodów królewskich i szlacheckich. O randze siedziby w Kolibkach świadczy wizyta Króla Jana III Sobieskiego w 1678 roku oraz kilkakrotne wizyty Królowej Marysieńki. Pałac wraz z przylegającym do niego folwarkiem był przez stulecia przebudowywany. Obecnie zespół historyczny zajmuje obszar 14,5 ha. W skład zespołu wchodzą: dwór z 1830 roku, stajnia i budynki gospodarcze z II połowy XIX wieku. Śladem dawnej świetności jest ogród ozdobny z XVIII wieku, park z połowy XIX wieku oraz park leśny przy brzegu klifowym z zachowanym we fragmentach „Pawilonem Widokowym" zwanym zwyczajowo „Grotą Marysieńki". W maju i we wrześniu odbywają się tam plenerowe imprezy ekologiczne a latem festiwal „Globaltica".

Torpedownia w Babich Dołach
Mało znaną, trudno dostępną atrakcją Gdyni jest poniemiecka torpedownia w Babich Dołach (jedna z nielicznych tego typu w Europie). Ta żelbetonowa ruina budzi ciekawość wszystkich, którzy dostrzegają ją z klifowego brzegu. Przyciąga też uwagę twórców filmowych. Wybrano ją m.in. jako plener do odcinków seriali „Czterej pancerni i pies" oraz „Kryminalni", a także do nieukończonego filmu Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie". Gdyńska torpedownia - wybudowany na wodzie obiekt testowania torped - powstała w 1941 roku. Była głównym elementem ośrodka badawczego Luftwaffe. Wybudowano ją w odległości 300 metrów od brzegu, w miejscu gdzie wody Zatoki Gdańskiej osiągają głębokość 10 metrów. Połączona była z lądem drewnianym pomostem, którym biegły tory kolejki wąskotorowej (służącej do transportowania testowanych torped). Do pomostu przylegała zabudowa małego portu. Po wojnie zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, aby utrudnić dostęp do budynku. Urządzenia z samej torpedowni w większości zostały przejęte przez Armię Czerwoną i wywiezione do ZSRR. Pomost i zabudowania portu były do końca lat 80 - tych XX wieku regularnie wykorzystywane przez wojskowych płetwonurków jako akwen do ćwiczeń. Jednak nie remontowana powoli popadła w ruinę, a basen portu uległ zamuleniu. Obecnie z torpedowni korzystają amatorzy jachtingu i latem podziwiają ją wypoczywający na plaży. W przewodniku Pascala „Polska dla aktywnych" gdyńska torpedownia jest zaznaczona jako ciekawe miejsce do zwiedzania przez płetwonurków, choć to bardzo niebezpieczny adres!
Do plaży, z której widać torpedownię, można dojść z pętli na Babich Dołach kierując się w stronę osiedla, obok samolotu skręcić w ul. Dedala i dalej iść nią prosto do końca. Później obok bloku przy ul. Dedala 10 należy zejść schodami na plażę, skąd już doskonale widać torpedownię. 

ikona