998 (598) 2011-04-15 - 2011-04-21

Narodowy Spis Powszechny trwa

Do 30 czerwca 2011 r. na terytorium naszego kraju zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Niektórzy z nas skorzystają z elektronicznej formy tego spisu, do innych zadzwoni ankieter, a do jeszcze innych zapuka do drzwi rachmistrz.
Gdyńscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o ostrożność i każdorazowe sprawdzenie czy rachmistrz posiada identyfikator z jego i urzędu danymi.
Dodatkowo możemy potwierdzić jego tożsamość w urzędzie statystycznym lub Gminnym Biurze Spisowym, także w policji i Straży Miejskiej.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Od 8 kwietnia br. przedstawiciele urzędu statystycznego odwiedzają mieszkańców całego kraju w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. W Gdyni odnotowano już kilka wizyt fałszywych rachmistrzów. Poniżej kilka użytecznych informacji, jak sprawdzić ich tożsamość i nie dać się oszukać ani też okraść.
Rachmistrzowie zobowiązani są nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem. Znajdują się na nim również: pieczęć urzędu statystycznego, pieczątka imienna i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.
Rachmistrzowie posługują się terminalem mobilnym, na którym uzupełniają wszystkie pozyskane od respondenta informacje. Jedyną formą zbierania danych podczas spisu jest forma elektroniczna.
Rachmistrz pracuje w godz. 8.00 - 20.00.
W przypadku, gdy rachmistrz nie zastanie danej osoby, zostawia jej awizo ze swoimi danymi i kontaktem, umożliwiającym umówienie dogodnego dla obu stron miejsca i terminu spotkania. Spis może bowiem nastąpić nie tylko w mieszkaniu, ale np. w kawiarni, urzędzie czy biurze spisowym.
W Gdyni wywiady bezpośrednie z mieszkańcami przeprowadza 120 osób.
Ich tożsamość można sprawdzić, dzwoniąc do Gminnego Biura Spisowego w Gdyni, tel. 58 66 82 400 (401). Biuro znajduje się przy ul. 10 Lutego 24 (pok. 306 i 307) i czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.30. Kontakt mailowy: spis2011@gdynia.pl.
Tożsamość przedstawicieli urzędu statystycznego potwierdzą również Policja (tel. 997) i Straż Miejska (tel. 986), które otrzymały listy rachmistrzów.
Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00, a w weekendy w godz. 8.00 - 18.00 czynna jest specjalna infolinia. By zweryfikować dane osobowe rachmistrzów można dzwonić na numer 800 800 800 (bezpłatnie z telefonów stacjonarnych) i 22 44 44 777 (z komórek, płatne zgodnie z cennikiem operatorów).
Przypominamy, że po raz pierwszy można dokonać samospisu drogą elektroniczną. By skorzystać z tej możliwości należy zalogować się na stronach: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl . Samospis internetowy trwa do 16 czerwca.
Kolejną formą jest wywiad telefoniczny przeprowadzany przez ankieterów (do 30 czerwca).
Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 na stronach internetowych: www.spis.gov.pl i www.stat.gov.pl.