998 (598) 2011-04-15 - 2011-04-21

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 29.05.2011 r. - wystawa pt: „Gustav Oelsner - Światło, powietrze, barwa. Architektura Hamburga-Altony";
- do 22.05.2011 r. - Wystawa „Konstanty Gorbatowski" - na dwóch piętrach wystaw czasowych w Muzeum Miasta Gdyni znajduje się około 80 obrazów reprezentujących główne nurty tematyczne w twórczości gdyńskiego surrealisty;
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody";
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Informacja zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy fotografii Piotra Januszewskiego pt. „Pomorze - mała wielka ojczyzna" połączone z promocją albumu o tym samym tytule. Wydarzenie odbędzie się 21 kwietnia 2011 r. o godz. 17.00 w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24 (róg ul. 3 Maja). Patronat Honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Na wystawie prezentowane będą najpiękniejsze zdjęcia z regionu Pomorza według podziału: krajobrazy, przyroda, miasta, tradycja i zabytki.
Podczas wernisażu będzie można w promocyjnej cenie nabyć album „Pomorze - Mała wielka ojczyzna". Wystawa potrwa do 18 maja br. (do końca kwietnia od pon. do piątku 9.00 - 17.00 oraz w soboty 9.00 - 15.00, od 1 maja od pon. do piątku 9.00 - 18.00, sobota, niedziela 9.00 - 16.00).
Wstęp wolny.
Album „Pomorze - mała wielka ojczyzna" jest efektem ponad trzyletniej pracy Piotra Januszewskiego, znanego trójmiejskiego fotografa. Uzupełnieniem zdjęć jest urzekający tekst autorstwa Marty Sapały, rodem z Kartuz, aktualnie mieszkającej w Warszawie.
Piotr Januszewski - gdynianin, ukończył Studium Fotografii przy Związku Polskich Artystów Fotografików. Od początku lat 90. jest aktywnym członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W roku 1994 zarząd GTF w uznaniu dorobku artystycznego przyznał mu tytuł „Debiut Roku". Uczestnik kilkunastu zbiorowych wystaw fotograficznych. Od 2000 roku jest stałym współpracownikiem magazynu „Voyage". Obecnie prowadzi wykłady z fotografii w Szkole Fotografii „Fotomedia" w Gdyni i Sopocie.
***
Akademia Morska w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni i Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych zapraszają na wystawę pt. „Gdynia 1939. Losy miasta i ludzi". Prezentowana w holu Akademii Morskiej w Gdyni przy ul. Morskiej 81 - 87 wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 6 maja br.
Wstęp wolny.
***
Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 18, ul. Kartuska 20 w Gdyni - Chyloni, zaprasza na wystawę malarstwa Bolesława Okuniewskiego - absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, PWSSP w Poznaniu, studiów podyplomowych ASP w Warszawie.
Wstęp wolny. Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
W oknach Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej prezentowana jest wystawa prac plastycznych wykonanych w Pracowni Malarstwa Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni prowadzonej przez Karolinę Olszewską-Prusak. Na wystawie pokazane są prace przedstawiające kolorowe ptaki: flamingi, tukany i pelikany, w technice suchej pasteli. Ekspozycja będzie prezentowana do 20 kwietnia 2011 r. Wypożyczalnia Centralna Śródmieście, ul. Abrahama 60.
***
Do 26.04.2011 r. w Galerii-pl w Gdyni przy ul. A. Abrahama 27A można oglądać wystawę Grzegorza Klamana „Rysunki 1986 - 1993". Wystawa otwarta od poniedziałku do niedzieli po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Kontakt - Piotr Laskowski, tel. 504 339 568. Wystawa dofinansowana przez Centrum Kultury w Gdyni.
***
Od 15 kwietnia do 18 maja 2011 r. w galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Elżbiety Semenowicz pn. „Pejzaż Malowany".
Autorka jest rodowitą gdynianką. Maluje od 2005 roku. Pierwsze prace powstawały na warsztatach plastycznych, zorganizowanych przez fundację „Senectus" w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz w pracowni plastycznej przy ZMCH „Polska YMCA". Jest członkinią Nadbaltyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku oraz Kola Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego przy TMG. Prace Elżbiety Semenowicz prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych, aktualna jest pierwszą wystawą indywidualną.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Władysława Lama „Malarstwo na przestrzeni wieków - abstrakcja i morze" do galerii „PROFILE" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze św. Maksymiliana) do 10 maja 2011 r. w godz. od 12.00 do 18.00, niedziela, ustalenia telefoniczne, tel: 58 622 33 11, kom. 696 023 935, www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Galeria Sztuki „Integracja" w Gdyni mają zaszczyt zaprosić na Wystawę Fotograficzną pt.: „Gdynia naturalnie piękna". Zdjęcia można oglądać do 30 kwietnia 2011 r. w witrynach siedziby Centrum Integracja w Gdyni przy ul. Traugutta 2.
Gdynię naturalnie piękną zatrzymali w kadrze uczniowie Gdyńskiej Szkoły Społecznej: Stanisław Buczek, kl. 5; Zofia Galińska, kl. 5; Oliwia Gierkowska, kl. 5; Piotr Giniewicz, Piotr Częścik, kl. I Gim.; Patrycja Kaczmarek, kl. III Gim. oraz Iweta Lidzbarska kl. III Gim.
***
Galeria „Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, zaprasza na wystawę malarstwa Stanisława Baja. Prace artysty związanego z warszawską Akademią Sztuk Pięknych są prezentowane na wybrzeżu po raz pierwszy - to zjawiskowe pejzaże i ujmujące portrety bliskich artyście osób.
wt.- pt.: 12.00 - 18.00, sob.: 11.00 - 16.00, www.galeriaoddo.pl
Wystawa czynna do 28 kwietnia 2011 r.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anny Kaczor i Joannny Błońskiej „Wspomnienia z podróży" do lokalu artystycznegoTygiel, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa czynna do 4 maja 2011 r. Więcej informacji: www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia.
***
Poczta Polska S.A. Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Gdyni zaprasza na wystawę filatelistyczną upamiętniającą zbliżającą się uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II. Eksponaty - znaczki, zdjęcia i inne wydawnictwa zawierające wizerunek Papieża Polaka zostaną udostępnione zwiedzającym w holu głównym Urzędu Pocztowego Gdynia 1 przy ul. 10 Lutego 10 w Gdyni. Wystawa otwarta do 5 maja 2011 r.
***
Do 30 kwietnia w Centrum Kultury w Gdyni, ul. Łowicka 51, można oglądać wystawę pt.: „Mali artyści - wielkie dzieła". Prace plastyczne powstały w pracowni „Malowany Świat" w Gdyni. Więcej informacji na:
www.ckgdynia.pl.
***
Instytut Pamięci Narodowej i Klub Marynarki Wojennej zapraszają na wystawę poświęconą Zbrodni Katyńskiej. Wystawę w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ oglądać można do 20 kwietnia, wstęp wolny. Na 15 panelach wystawy „Zbrodnia Katyńska", przygotowanej przez pracowników Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, pokazano Zbrodnię Katyńską - od układu Ribbentrop - Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, mord w Katyniu, do ogłoszenia informacji przez Niemców o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 roku. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię podpisanego przez Stalina rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku. Ekspozycja zawiera również panele regionalne, poświęcone mieszkańcom Pomorza zamordowanym w Katyniu. Prezentowane dokumenty pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Katyńskiego oraz zbiorów prywatnych. Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Akwarium Galeria Sztuki w Centrum Gemini zaprasza na wystawę rysunku i grafiki "Świat tańca" do 21.04.2011 r. codziennie w godz. 12.00 - 20.00. W wystawie prace zaprezentują: Aleksandra Bibrowicz - Sikorska - ukończyła PWSSP/ASP w Gdańsku. Zajmuje się tkaniną unikatową, miniaturą tkacką, rysunkiem i malowaniem na jedwabiu. Anna Ciesielczyk - gdynianka, absolwentka ASP w Gdańsku. W tym roku będzie obchodziła 35-lecie swojej pracy twórczej. Lubi malować pejzaże morskie i zimowe, chętnie rysuje piękno ludzkiego ciała. Elżbieta Kowalska - Matuszewska -ukończyła PWSSP/ASP w Gdańsku,swoją twórczość prezentowała na 35 wystawach indywidualnych. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach krajowych i międzynarodowych. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Daria Sołtan - Krzyżyńska - ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Toruniu. Zajmuje się tkaniną artystyczną, malarstwem. Brała udział w 100 wystawach zbiorowych.
***
22 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w Centrum Gemini, ul. Waszyngtona 21, rozpocznie się wernisaż wystawy „Portrety Ojca Świętego Jana Pawła II", których autorem jest Jerzy Rymar.